U ALIMS je već počela procedura provere da li „Sinofarm“ zadovoljava naše standarde, a ukoliko se izda potvrda kvaliteta, u nedelju ili ponedeljak će se krenuti s vakcinacijom

U nedelju ili ponedeljak počinje vakcinacija zdravstvenih i prosvetnih radnika i kineskom vakcinom protiv koronavirusa kompanije „Sinofarm“, koja danas stiže u Srbiju, saznaje Kurir.

- Prve količine kineske vakcine stižu u Srbiju, a već od nedelje planirano je vakcinisanje zaposlenih u zdravstvu i prosveti. Očekuje se da Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) brzo izda dozvolu za upotrebu te vakcine. Ministarstvo zdravlja naložilo je Ministarstvu prosvete da juče u 14 sati pošalje spisak zainteresovanih prosvetnih radnika na fakultetima i u srednjim školama koji bi da se vakcinišu kineskom vakcinom. Od nedelje bi kinesko cepivo trebalo da prime i zdravstveni radnici koji su se izjasnili za „Sinofarmovu“ vakcinu - kazao je izvor Kurira i dodao da su prosvetari s fakulteta i iz srednjih škola prioritet u odnosu na one zaposlene u osnovnim školama, kako i stoji u planu vakcinacije, jer je među osnovcima transmisija virusa manja.

0601-profimerida-2.jpg
Zhang Yuwei / Xinhua News / Profimedia 

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je za RTS da jedna trećina prijavljenih građana želi bilo koju vakcinu, 38 odsto je zainteresovano za „sputnjik“, a 31 procenat za „Fajzerovu“, a istakla je i da su kineske vakcine „Sinofarma“ izuzetno kvalitetne.

Pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković juče je na konferenciji za novinare kriznog štaba potvrdio da stiže kontingent kineske vakcine.

- U ALIMS je već počela procedura da li kineska vakcina zadovoljava sve naše standarde, a ukoliko se izda potvrda kvaliteta, možda ćemo krenuti već u nedelju ili ponedeljak s vakcinacijom građana koji su izabrali kinesku vakcinu. Mislim da ćemo imati sasvim dovoljno vakcina za sve kako bismo stekli što veći imunitet - kazao je dr Gojković i dodao da i novinari zbog posla spadaju u rizičnu grupu, i da se o tome razgovara, dok je epidemiolog dr Predrag Kon kazao da su sve vakcine koje odobri ALIMS dobre.

Penzionisani epidemiolog dr Radmilo Petrović u emisiji „Redakcija“ Kurir televizije rekao je da će on primiti kinesku vakcinu.

- Meni je ta vakcina koju su proizveli Kinezi najsimpatičnija jer je to vakcina proizvedena na klasičan, uobičajen način, od umrtvljenog virusa, zato je u narodu i zovu „mrtva“ ili, stručno, inaktivisana vakcina - objasnio je dr Petrović i naglasio da se ona daje u dve doze, s razmakom od tri ili četiri nedelje, i da stvara siguran imunitet, a bez ikakve neželjene pojave.

Fajzer

  • koristi se genetski inženjering
  • daje se u dve doze u razmaku od tri nedelje
  • čuva se na minus 80 stepeni
  • mogu da je prime stariji od 18 godina, a ne savetuje se trudnicama ili ženama koje planiraju trudnoću u narednih godinu dana
  • u Srbiji je „Fajzerova“ vakcina nakon provere dobila i trajnu dozvolu

Sputnjik V

  • zasnovana je na mrtvom adenovirusu čoveka, koji je genetski modifikovan
  • prva registrovana vakcina protiv koronavirusa u svetu
  • mogu da je prime stariji od 18 godina
  • masovna vakcinacija ruskog stanovništva trebalo bi da počne krajem ovog meseca
  • u Srbiji ruska vakcina trenutno ima privremenu dozvolu

Sinofarm

  • vakcina kineskog proizvođača koja u sebi sadrži umrtvljeni virus
  • efikasna je u preko 90 odsto slučajeva
  • daje se u dve doze u razmaku od 28 dana
  • trenutno se ova vakcina ispituje u ALIMS
  • navodno nema neželjenih dejstava

PCR test

Karantin za one koji su ušli u Srbiju

Građani Srbije koji su ušli u Srbiju bez negativnog PCR testa i dobili meru obavezne kućne izolacije od 10 dana ostaju u karantinu i posle ukidanja obaveznog testa za ulazak iz Severne Makedonije, BiH, Crne Gore, Albanije i Bugarske. Za nepoštovanje ove mere kazna je i do 150.000 dinara.

Direktor „Moderne“

Živećemo s koronom zauvek

Stefan Bancel, izvršni direktor kompanije „Moderna“, koja proizvodi vakcinu, upozorio je u sredu da će koronavirus, koji je svetske ekonomije zaustavio i preopteretio bolnice, biti sa nama zauvek.

- Mi ćemo živeti sa ovim virusom, mislimo, zauvek. Zdravstveni službenici će morati kontinuirano da paze na nove varijante virusa, kako bi naučnici mogli da proizvode vakcine za borbu protiv njih - rekao je Bencel tokom panel diskusije na Zdravstvenoj konferenciji Dž. P. Morgana.

Uprava za hranu i lekove SAD odobrila je „Moderninu“ vakcinu za upotrebu kod Amerikanaca koji imaju 18 godina i više, a potrebno je dovršiti dodatne studije na deci, čiji imuni sistem može drugačije da reaguje na vakcine od odraslih.

Elektronsko zakazivanje

Vakcinacija prvih 1.000 prijavljenih

foto: Zorana Jevtić

Vakcinacija prvih 1.000 građana starijih od 75 godina koji su se prijavili preko portala E-uprava počela je juče u Beogradu, a u Domu zdravlja Novi Beograd među prvima je vakcinu primio i 91-godišnji Vladislav Jeftić.

- Nisam imao dilemu kad sam se prijavio i nisam birao koju ću vakcinu. Ovo je najbolji način da se čovek zaštiti - kazao je Vladislav, a vakcinacija je juče počela i u domovima zdravlja na Voždovcu, Vračaru, Zvezdari, Savskom vencu, Starom gradu, Paliluli, Novom Beogradu, Čukarici, u Zemunu i Rakovici.

Vakcinu je primio i Miodrag Stanojković (89), koji kaže da se nakon imunizacije oseća dobro i da se raduje što će uskoro moći da izlazi iz kuće i da se druži, a za imunizaciju ga je preko portala E-uprava prijavila unuka.

Iznervirao se

Kon udario šakom o sto

foto: Marina Lopičić

Dr Predrag Kon je na konferenciji kriznog štaba udario rukom u sto revoltiran pitanjem o njegovoj navodnoj izjavi da su se „lekari zaražavali kovidom na pauzama za kafu“.

- Kad date jedan intervju, kojim sam zadovoljan, a onda vidite naslov koji nema veze s tim, onda moram da objasnim. Ja sam u prvoj rečenici rekao da ćemo ispitati kako je došlo do umiranja lekara, a sve ostalo je priča kako je došlo do zaražavanja i umiranja. Vi sada imate situaciju da se ponavlja ono što nije rečeno. Blanko ostavka je stalno na stolu. Ako neko misli da ne radim dobro, istog trenutka ću da odem - kazao je Kon.

Krizni štab

Brojke u padu, bez popuštanja mera

U poslednja 24 sata u Srbiji je na koronavirus testiran 10.961 građanin, od tog broja pozitivan je 1.751. Nažalost, preminula je još 21 osoba. Na respiratorima u bolnicama širom Srbije je 196 pacijenata, a hospitalizovano je ukupno 5.409 ljudi, saopštio je pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković na konferenciji kriznog štaba.

Epidemiolog Predrag Kon kazao je da smo izašli iz vanredne situacije, ali da je stanje i dalje nestabilno i nesigurno:

- Uočava se da nije došlo do porasta koji je mogao da se očekuje nakon praznika, što ohrabruje, ali su i dalje brojke veoma visoke. Nije realno da popustimo mere sad kada počinje škola i kada se pojavio novi soj virusa u Evropi.

Kurir.rs/ Jelena Pronić Foto: Zorana Jevtić