GENERACIJE PAMTE ONO I DSZ! Srednjoškolci će učiti sve o vojsci, a možda je to i priprema za služenje vojnog roka
“Osnove sistema odbrane Republike Srbije” pohađaće svi učenici trećeg i četvrtog razreda srednjih škola, obelodanila su resorna ministarstva
Vest da će učenici trećeg i četvrtog razreda srednjih škola, nakon 29 godina ponovo dobiti fakultativni predmet “Osnove sistema odbrane Republike Srbije” odjeknula je kao bomba. I bila bi da u Srbiji nema škola u kojima se, prema rečima njihovih direktora, već dve godine taj predmet uči.
Sa druge strane, stručnjaci smatraju da je taj “povratak odbrane” moguća priprema za uvođenje obaveznog vojnog roka, koji nadležni sve učestalije najavljuju, a o čemu smo već pisali.
Prva škola koja je vratila nastavu iz oblasti odbrane i bezbednosti je Četvrta beogradska gimnazija, a nakon nje istim putem pošla je i Zemunska gimnazija.
Direktor ove škole Miloš Bjelanović objašnjava da su maturanti, pre dve godine slušali predavanja pripadnika regionalnih centara Ministarstva odbrane, gde su se obrađivale teme o ulozi građana u odbrani zemlje u slučaju elementarnih nepogoda ili drugih masovnih akcidenata, o civilnoj odbrani i zaštiti, atomskoj, biološkoj i hemijskoj zaštiti, pitanjima radne, materijalne i vojne obaveze…
– Đaci su se osposobljavali za preventivnu zaštitu i spasavanje u različitim situacijama, od onih svakodnevnih, preko prirodnih nepogoda, pa do ratnog stanja. Međutim, ove godine izvođenje nastave nešto je komplikovanije, zbog situacije sa koronavirusom, pa se obrađuju uz pomoć nastavnih starešina na časovima odeljenske zajednice. Ukupno pohađaju četiri časa, a imaju oko desetak nastavnih jedinica – potvrdio je on za 24sedam.
Za sve
Novina je što je sada Ministartvo prosvete, u saradnji sa Ministartvom odbrane, rešilo da predmet “Osnove sistema odbrane” uvede u sve srednje škole. Kako je navela savetnica ministra odrbane Dunja Simić, on bi bio fakultativan, a za razliku od prethodne dve godine, slušali bi ga i učenici trećeg razreda srednjih škola.
– Održavaće se na četiri časa odeljenskih starešina i sastoji se od 11 tema, gde bi 10 tema bilo obrađeno teorijski, a jedna tema je praktična – istakla je ona.
Priprema za obavezni vojni rok
Ovu odluku pozdravio je i prof. dr Slobodan Anđelković sa Fakulteta za Međunarodnu politiku i bezbednost Univerziteta Union “Nikola Tesla”, koji je istakao da je to dobra stvar, ali samo pod jednim uslovom.
– Srbija se najpre mora opredeliti da li je ili nije vojno neutralna zemlja. Ukoliko jeste, u tom slučaju je adekvatno razvijati vojni sistem, kako ne bismo zavisili od tuđe pomoći. To bi najbolje bilo regulisati zakonom ili čak referendumom, gde bi se društvo izjasnilo kojoj strani pripada. Odbranu i zaštitu, kao predmet i veoma popularan sadržaj, Srbija je imala u vreme Jugoslavije, sve do 1992. godine. Iako smo tada bili pod komunizmom, nismo pripadali ni Varšavskom paktu ni NATO sistemu, i na neki način održavali smo neutralnost. Slušanje predmeta u tom trenutku bilo je adekvatno, ali sada moramo postaviti jasne ciljeve – naveo je on.
Kako kaže, projekat se može shvatiti i kao priprema za eventualno uvođenje vojnog roka, o kojem se trenutno takođe razmatra.
– Ukoliko je ovo priprema za služenje vojnog roka, a najave nadležnih su sve učestalije, podržavam, i smatram da širenje bezbednosne svesti na mlade ljude ne može da škodi. Smatram da pored ideje, ključno je definisati sam način sprovođenja praktičnog časa, kao i osmišljavanje dobre korelacije sa služenjem vojske – zaključio je on.
Kurir.rs/ 24sedam
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega