Kvalitet vazduha u Srbiji, naročito u Beogradu, poslednjih dana je bez konkurencije najlošiji u Evropi, a vrednosti štetnih materija su i do tri puta veće od dozvoljenih.

Profesor Mašinskog fakulteta i član Odbora za životnu sredine SANU Aleksandar Jovović rekao je u Usijanju dana da bi 10.000 ljudi u Srbiji duže živelo da vazduh nije zagađen.

- Jako je teško proceniti koliko to košta jednu državu. Neke procene govore da se gubi između 10 i 15 odsto BDP-a - rekao je Jovović i naglasio da je čak i Ruanda ispred regiona po standardima zaštite životne sredine.

Jovović je podsetio da su se u SFRJ još sedamdesetih godina prošlog veka gradili objekti po najvišim ekološkim standardima.

- Zagreb stoji jako loše kad je reč o kvalitetu vazduha - rekao je profesor i naglasio da naše institucije stalno mere zagađenje u realnom vremenu.

screenshot-2.jpg
Foto: Kurir

Prema njegovim rečima, bilo je i zagađenja i izvora zagađenja i ranije, ali danas su vremenski uslovi drugačiji zbog klimatskih promena i čine da je ono izraženije nego pre.

- Na čestici sumpora ne piše odakle je. Ne možete za loš kvalitet vazduha da optužite nekoga direktno - rekao je Jovović i dodao da se kontrola emisije štetnih gasova obavlja svakodnevno.

02:16
OD POSLEDICA ZAGAĐENOG VAZDUHA UMRE OKO 10.000 GODIŠNJE! Jovović u Usijanju dana: I Ruanda BOLJA od nas (KURIR TELEVIZIJA) Izvor: Kurir televizija

Profesor je objasnio razliku između Srbije i Nemačke koja ima mnogo više izvora zagađenja.

- To ima dosta veze sa filozofijom života - rekao je Jovović i dodao da moramo da prevaziđemo duh kolektivizma.

Sagorevanje otpadnih materija prema njegovim rečima je najopasnije i čak izaziva mutacije kod živih bića. Reke su kako kaže u nešto boljem stanju nego vazduh.

- Veliki problem je i neuređen sistem upravljanja otpadom. Razdvajanje otpada u domaćinstvima skoro i da ne postoji - kaže Jovović i dodaje da je finale cele priče oko zagađenja zapravo hrana proizvedena u zagađenoj sredini.

To je prema njegovim rečima veliki problem o kome se malo priča u Srbiji.

- Hrana je naš veliki izvozni potencijal i verovatno će naši najveći proizvođači biti opterećeni velikim taksama za izvoz u EU, koja je inače naš najveći spoljnotrgovinski partner - kaže Jovović.

Dodaje da uvođenje nuklearne energije traje dugo i da je najbolje rešenje da se koristi energija Sunca.

Kurir televiziju možete gledati OVDE