ODRASTANJE SA DAUNOVIM SINDROMOM: Inkluzija je, nažalost, mrtvo slovo na papiru (KURIR TELEVIZIJA)
Juče je bio dan posvećem osobama sa Daunovim sindromom. Obeležava se još od 2006. godine, a 21. mart simbolično je izabran jer je u osnovi te bolesti prisutnost 3 hromozoma umesto 2 , na 21. hromozomskom paru.
U Srbji živi oko 5000 ljudi sa ovom dijagnozom, a globalno gledano, procenjuje se da svaka 6 trudnoća završi sa Daunovim sindromom.
Marija Pavlović je pre 10 godina iz blizanačke trudnoće rodila Teodoru i Viktora. Teodora je dete sa Daunovim sindromom. Život u ovakvoj zajednici prepun je ljubavi i podrške. Problem nastaje kada krene proces obrazovanja.
“Bila sam prinuđena da dete iz redovne škole prebacim u specijalnu gde su uslovi bolji, gde program po kom ona ide je prilagođen njenom rastu i razvoju. I ono što je najbitnije jeste da ona se oseća srećno i korisno ”- rekla je Marija.
Da nakon obrazovanja, ta deca ne bi postala teret i roditeljima i državi, njihov kapacitet mora postati vidljiv poslodavcima.
“Postoji osoba koja ne može možda da radi 8 sati, ali za ta 4 sata koliko može ne samo će doneti boljitak firmi, u smislu kapaciteta i posla koji će da objavlja, već će bolji osećaj imati i zaposleni”- kazala je Marija, Teodorina mama.
Marija je poslednjih nekoliko godina svoju pažnju usmerila na organizaciju "Best Biddies Srbija" koja ima za cilj da razvije mrežu volontera koji bi provodili vreme sa osobama sa smetnjama i vremenom im postali prijatelji. Na taj način bi osobe sa smetnjama stekli samopouzdanje i živeli lepši i lakši život. Jer ipak, više smo slični nego različiti.
Kurir.rs
Bonus video:
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)