Imunolog i član Kriznog štaba Srđa Janković ističe da je procenat pozitivnih među testiranima i dalje veoma visok, dodajući da su bolnice prepune.

Kaže da situacija prvo mora da se smiri pa da se onda govori o otvaranju ugostiteljskih objekata i tržnih centara.

Srđa Janković je rekao da će eventualno otvaranje kafića i tržnih centara tek biti razmatrano zavisno od epidemijske situacije.

"Neprimereno je sad diskutovati o tome, zavisi da li će situacija da se stabilizuje, to ne vidimo, bolnice se pune, ne možemo govoriti o ublažavanju. Pobošljanje je nezahvalno prognozirati, izjava o slabijim merama bila bi besmislena", naglašava imunolog.

Dodaje da se očekuje pad broja novozaraženih, ali da pitanje "koliko je vremena potrebno za to" za sad nema odgovora.

"Predlagali smo za nijansu oštrije mere za bar 14 dana. Ovo je sprečilo potpunu katastrofu koja je pretila, zdravstveni sistem je preopterećen, teško je naći mesto u bolnicama, samo najteži pacijenti se primaju u bolnicu, ne mogu da naglasim koliko je situacija ozbiljna", naveo je član Kriznog štaba.

Iako su sada brojke manje nego u novembru, kaže da je situacija sada teža jer je preopterećenje sistema dostiglo alarmantan nivo.

"Imamo posla sa većim procentom britanskog soja, dokazano je da je zarazniji, ali je manje dokaza da je agresivniji. U ovakvom stanju sistema mi više vidimo teže pacijente jer oni moraju da stignu do lekara, a jedan deo ostaje kod kuće dok im ne bude loše", napominje Janković.

Apelovao je na sve građane kod kojih se ispolje simptomi koronavirusa da se jave lekaru kako se njihovo stanje ne bi brzo pogoršalo.

Kada će vakcinacija imati efekat na krivu epidemije

Janković ukazuje da je sprovođenje masovne vakcinacije u trenutku masosvnog zaražavanja vrlo izazovno.

"Mnogo je onih koji su se zarazili pre vakcine, i vakcinsiani obolevaju, ali kompletno vakcinisani obolevaju veoma retko", napominje imunolog.

Prema njegovim rečima, vakcine štite oko 97 odsto one ljude koji su primili obe doze.

"Očekujemo da će što više da raste procenat vakcinisanih, i da će početi da jenjava epidemija. Još ne jenjava jer je tek petina punoletnih građana vakcinisana, i to jednom dozom, nešto manje sa obe doze", napominje Srđa Janković.

Napominje da vakcinacija nije zamena za protivepidemijske mere.

"Sprečavanje zaražavanja je srž napora da spasimo živote. Vakcina će pomoći i pojedincu i zajednici, ali će više pomoći ako što bolje sprovodimo mere koje su na snazi. Izbegli smo da imamo još veći porast i to je bilo važno jer smo na ivici mogućnost i funkconisanja sistema i društva", naglašava imunolog.

Navodi da je jako važno da ono što je propisano bude dosledno i do kraja sprovedeno, od pojedinaca pa sve do države.

"Možda rizikujemo da zvučimo pomalo izlizano, ipak smo zajedno u ovome i samo zajedno možemo da pobedimo ovo zlo", istakao je član Kriznog štaba.

Dodaje da se još ne zna vreme nove sednice Kriznog štaba, ali pretpostavlja da će biti uskoro jer će se raspravljati o merama za narednu nedelju.

"Mi, lekari, iznosićemo argumente ako treba pooštravanje mera, mora sistem da se rastereti, procenat pozitivnih je veoma visok, situacija je veoma teška, najteža moguća i treba da se borimo na svaki način da prvo ublažimo situaciju, pa da pričamo o kafićima i tržnim centrima... Obrnuti način ramišljanja ne mogu da prihvatim ni moralno ni racionalno", zaključio je Janković.

(Kurir.rs/RTS)