BEOGRAD - Zdravstveni sistem može da izdrži onoliko koliko bude morao da izdrži. Upravo kvalitet zdravstvenog sistema Srbije je u tome što je pokazao da ima zavidnu fleksibilnost, brzog ulaska i izlaska pojedinih zdravstvenih ustanova iz kovid sistema, kaže za RTS direktorka KBC Bežanijska kosa Marija Zdravković.

Gostujući u Beogradskoj hronici doktorka Zdravković rekla je da smo i u novembru imali rast zaraženih i uključivanje velikog broja ustanova.

"Kada je bio vrhunac epdemije, oko 15. decembra, značajno veći broj ustanova je bio uključen nego u ovom trenutku. Mi još uvek imamo manevarski prostor, ali gledamo da se uvek što manji broj ustanova uključi", ističe direktorka KBC Bežanijska kosa.

Ova zdravstvena ustanova nije bila samo mesec dana u kovid sistemu. Za tih mesec dana pregledali su preko 13.000 hitno upućenih pacijenata, hospitalno lečili preko 900 pacijenata u glavnoj zgradi, oko 500 pacijenata kroz dnevne bolnice i oko 1.000 onkoloških pacijenata koji su primali terapiju.

"Išli smo maksimalno na uvođenje dnevnih bolnica iz epidemioloških razloga, što je jako dobro i po svetskim standardima. Veliki broj ljudi je došao i rešio svoje probleme, sve su to bili hitni pacijenti sa životno ugrožavajućim problemima i pacijenti koji nisu mogli da se vrate da se leče kod kuće", naglašava doktorka Marija Zdravković.

Prema njenim rečima, KBC Bežanijska kosa je prešla brojku od 220 pacijenta i to je skoro pri kraju kapaciteta.

"Nama još uvek jedan deo zaposlenih radi u kovid bolnici u Batajnici, na ispomoći. Očekujemo da se vrate da bi mogli da radimo sa punim kapacitetom. Najteži dan je bio u ponedeljak, tada smo za 24 sata imali 132 prijema. Mislim da je to najveći broj pacijenata u koroni koji je primljen u jednu ustanovu za 24 sata", poručuje doktorka Zdravković.

Dodaje da imaju organizaciju i sistem koji su već razradili tako da je to osnova i ključ toga da su mogli da zbrinu 132 pacijenta odnosno 250 pregleda.

Naglašava da svi talasi imaju zajedničku osobinu da su oni cena za nešto što se pre toga desilo. U trenutku kada se opustimo desi se da prosto koronavirus nije jednostavan neprijatelj.

"Imamo vakcinisane ljude koji su se razboleli. Postoje pacijenti koji su primili prvu vakcinu pre nekoliko dana do onih koji su pre mesec dana primili drugu dozu vakcine. Moram da kažem da je karakteristika da mlađi pacijenti koji se primaju imaju teže kliničke slike i nisu vakcinisani, a stariji pacijenti uglavnom su dobili vakcinu imaju kliničke slike koje su lakše nego u onim prethodnim talasima", objašnjava Marija Zdravković.

Dodaje da u ovim velikim talasima najveći broj hroničnih bolesnika kojima se pogoršava stanje ima koronu.

"Korona nastupa kao pogoršanje osnovnih hroničnih problema a tek onda pacijent dobija temperaturu, kašalj. Mi smo se već izverzirali, kada se nekom pogorša stanje bez razloga uvek smo radili test na koronu i u velikom broju slučajeva smo imali pozitivan test. Korona je veliko opterećenje za organizam i prvi senzori koji reaguju su oni koji su najslabiji u organizmu", objašnjava direktorka KBC Bežanijska kosa.

Ističe da je prosek ležanja za nekomplikovane pacijente osam dana. Teži i komplikovani slučajevi ostaju 14 dana. U ovoj zdravstvenoj ustanovi u prethodnom periodu bilo je 12,7 procenata pacijenata u intenzivnoj nezi.

"To nije baš mali broj ali je preživljavanje bilo oko 50 procenata. Objavili smo dva rada u svetskim časopisima i preživljavanje je u rangu najboljih bolnica u svetu", poručuje Marija Zdravković i apeluje na građane da se ne plaše vakcinacije, da se što pre prijave, ili da se ponovo prijave ukoliko nisu pozvani.

(Kurir.rs/RTS)