Prosečno domaćinstvo u Srbiji najviše troši na stanovanje i hranu, najmanje na obrazovanje i kulturu. Ipak, retko ko se odriče mobilnog telefona, pa bez tog uređaja živi skoro svaka peta porodica.

BEOGRAD - Parametri koji određuju standard života jedne porodice jesu veličina stambenog prostora, visina raspoloživih novčanih sredstava, struktura njihove potrošnje i snabdevenost domaćinstava trajnim potrošnim dobrima, kao što su automobil, šporet, frižider, mašina za veš i drugo.

Republički zavod za statistiku sproveo je istraživanje o potrošnji domaćinstava u Srbiji i njihovoj snabdevenosti različitim uređajima.

Prosečno domaćinstvo u Srbiji više od polovine sredstava daje na troškove stanovanja i hrane. Porodice najmanje troše na obrazovanje, izlaske, rekreaciju i kulturu. Ipak, retko ko se odriče mobilnog telefona, pa bez tog uređaja živi skoro svaka peta porodica.

"To što u Srbiji dve petine potrošnje domaćinstva ide na hranu, u stvari je pokazatelj zaostajanja naše zemlje za Zapadnom Evropom. U tim zemljama, od 15 do 20 odsto dohotka ide na hranu i bezalkoholna pića", kaže ekonomista Goran Nikolić.

Prema oceni statističara, snabdevenost domaćinstava trajnim potrošnim dobrima je zadovoljavajuća. Skoro devedeset odsto porodica ima bojler i mašinu za pranje veša.

Interesantno je da svako drugo domaćinstvo koristi šporet na čvrsto gorivo, dok je električni u oko 84 odsto kuća. Vrlo mali procenat porodica nema televizor i frižider. Iz godine u godinu raste broj računara i internet priključaka. Ipak, upotreba nekih uređaja se smanjuje.

"U prethodnih pet godina, smanjena je snabdevenost domaćinstava putničkim automobilima. Nekada je to, u 2006. godini, iznosilo 47 procenata, sada u 2012. iznosi 43 procenata domaćinstava koji imaju putnički automobil", rekao je Miroslav Janković iz Republičkog zavoda za statistiku,prenosi RTS.

Prema njegovim rečima, smanjenja je i snabdevenost radio-aparatima, muzičkim uređajima, video-rekorderima, mašinama za šivenje.

U nekim selima u Srbiji i dalje žive bez struje i gotovo bez ikakvih kućnih uređaja. Dešava se da i gradska domaćinstva žive tako. Višečlana porodica Kovačević iz Pančeva već godinama je bez struje zbog neizmirenih računa.

"Nema uslova ni za učenje ni za ništa. Ovo nije život u 21. veku, ovo je 15. vek", kaže Jasmina Kovačević, prenosi RTS.

Kada budu objavljeni podaci popisa znaće se koliko porodica živi bez električne energije. Novi popisni podaci daće jasniju sliku i toga kakav je standard života u Srbiji.