Epidemiološka situacija u Srbiji se lagano smiruje, a to je prevashodno posledica vakcinacije, kaže za Kurir infektolog prof. dr Žarko Ranković.

Ovaj stručnjak očekuje da bi broj novozaraženih od korona virusa već za desetak dana mogao da padne ispod 1.000, a, ako nastavimo sa masovnom vackinacijom, već oko 15. juna možemo očekivati da broj dnevno obolelih bude dvocifren.

- Epidemiološka situacija se smiruje i to je prevashodno posledica vakcinacije. Vakcinacija je odigrala ključnu ulogu, jer što se tiče poštovanja mera nismo bili naročito disciplinovani i odgovorni. U ovom trenutku je jako bitno je da se i mlađe osobe vakcinišu, jer je u toj populaciji najslabiji obuhvat - kaže Ranković.

Dodaje da bi mlade ljude trebalo na različite načine motivisati da se vakcinišu.

- U tu akciju bi, na primer, mogli da se uključe sportski klubovi tako što će navijačima koji donesu potvrdu da su vakcinisani davati bepslatne ulaznice. Navijača imamo bukvalno u svim gradovima, to je armija mladih ljudi, a najveći broj njih se, nažalost, nije vakcinisao. Ovo bi bio jedan od mogućih način da u toj populaciji povećamo obuhvat vakcinacije - objašnjava naš infektolog.

Za smirivanje epidemiološke situcije potrebno je, kako kaže, da brojke novozaraženih na dnevnom nivou budu ispod 100, a kada će se to desiti zavisi upravo od brzine imunizacije.

- Oko 15. maja možemo očekivati da brojke padnu ispod 1.000. Međutim, za nas je bitno da brojka bude dvocifrena, da bude ispod 100. A to ćemo sigurno sačekati, jer imamo sredine kao što su Novi Pazar, Sjenica, Tutin i još neka mesta gde je obuhvat izuzetno slab. Tu će se uvek pojavljivati novooboleli što će negativno uticati na celokupnu epiedemiološku situaciju. Bilo bi idealno kada bismo revackinisali između 3,5 i 4 miliona građana, a to ne deleju realno da ćemo postići za kratko vreme, tako da tek tamo oko 15. juna možemo očekivati bolje brojke - zaključuje Ranković.

(Kurir.rs/R.K.)