Analizom oko 200 različitih uzoraka meda otkriveno je da su 30 ili 40 odsto falsifikati.

Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije dr Rodoljub Živadinović rekao je da je u Srbiji u toku velika akcija ispitivanja kvaliteta meda u kojoj učestvuju veterinarska inspekcija, policija, Uprava kriminalističke policije i poreska inspekcija, a ova akcija traje već pet meseci.

- U akciji je analizirano oko 200 različitih uzoraka meda naših proizvođača od kojih je otkriveno da su 30 ili 40 odsto falsifikati. Ovo je veliki problem koji se tiče i samog kvaliteta proizvoda, ali i poreza jer su neki proizvođači na ovaj način počeli da potkradaju državu, dok drugi imaju čak neregistrovane firme - rekao je Živadinović.

Lažni med čini sve osim prirodnih sastojaka, zbog kojih biramo ovaj proizvod.

- Analize su pokazale da uzorci ili imaju znatan dodatak belog šećera ili su u potpunosti veštački napravljeni sirupi, a ovaj takozvani med "pčelu nije video", toliko o njegovom kvalitetu - objasnio je Zivadinović.

Ako košta 300 dinara, to je sigurno lažnjak

Dr Rodoljub Živadinović naglašava da se lažni med nabavlja po izrazito niskim cenama, pa je nekad jedan kilogram svega 270 do 300 dinara. Ovakve cene su izazvale sumnju jer proizvođači pravog meda kilogram prodaju po ceni od 800 dinara, tako da cena jedne tegle u prodaji ne može da bude niža ako nije reč o prevari.

(Kurir.rs/Alo)