POBEDA PROTIV KORONE NA VIDOVDAN: Đerlek otkrio koje sve uslove moramo da ispunimo kako bismo stekli KONTROLU NAD EPIDEMIJOM
Državni sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Đerlek izjavio je danas da je realno očekivati da do kraja juna protiv virusa korona bude revakcinisano 50 odsto stanovništva iliti oko 2.800.000 punoletnih građana i naglasio da će se time uspostaviti kontrola nad epidemijom.
Đerlek je za K1 televiziju kazao da svakodnevno pada broj novoobolelih, ali da je i dalje potreban oprez te da pobedu nad koronom možemo očekivati kad broj novoobolelih padne ispod 100 dnevno. Rekao je i da je potrebna jača i brža imunizacija stanovništva navodeći da se dnevno vakciniše oko 25.000 ljudi, ali da bi bilo bolje da je veći broj.
- Realno je da do Vidovdana dostignemo 50 odsto revakcinisanih punoletnih građana - kazao je Đerlek.
Naveo je da je u Srbiji do sada 2.338.000 punoletnih građana primilo prvu dozu vakcine protiv virusa korona dok je 1.842.000 revakcinisanih.
Dodao je da je u sredu revakcinisano blizu 30.000 ljudi i izrazio očekivanje da će za sedam-osam dana broj revakcinisanih biti blizu dva miliona punoletnih građana što je oko 35 odsto stanovništva.
Đerlek je apelovao na mlade da se vakcinišu i da pokažu društvenu odgovornost i zrelost ističući da očekuje odgovornost radno aktivnog stanovništva od 40 do 60 godine.
- Nismo zadovoljni brojem vakcinisanih među mladima, a očekujemo da se tinejdžeri od 16-17 godina vakcinišu jer je Nacionalni komitet za imunizaciju dao preporuku da se i oni vakcinišu - naveo je Đerlek.
Novi modeli stimulacije vakcinacije
Državni sekretar smatra da treba naći nove modele stimulacije i promocije vakcinacije protiv virusa korona navodeći da je recimo posle prve vakcinacije predsednika Srbije Aleksandra Vučića u jednom danu vakcinisano oko 80.000 građana.
- Kod nas kratko traju euforije, najviše deset dana posle vakcinacije predsednika ili javnih ličnosti, a onda se ponovo uspavamo - kazao je Đerlek.
Naveo je da je stimulacija i promocija vakcinacije nešto što je dozvoljeno i da Srbija prati šta se radi u svetu, navodeći da su uvedeni vakcinalnih punktovi u tržnim centrima, izletištima, autobusima, ali i organizovani mobilni vakcinalni timovi koji vakcinišu građane u ruralnim područjima.
Na pitanje o vakcinaciji dece, Đerlek je rekao da treba prilagoditi doze za decu uz ocenu da je kompanija Fajzer najviše odmakla u tom pravcu, ali da nije realno očekivati da vakcina za decu do 12 godina bude spremna pre prve polovine 2022. godine.
Dodao je da je vakcina za starije od 12 godina odobrena u Kanadi i SAD, a da će Srbija pratiti šta se dešava u svetu, ali da na prvom mestu treba verovati našoj Agenciji za lekove i stručnim komisijama.
- Razgovara se o tome jer su deca važna populaciona grupa, najmlađi nisu u ovom trenutku ugroženi, ali ne znači da ne treba razmišljati preventivno - rekao je Đerlek.
"Korona neće brzo napustiti planetu"
Na pitanje o trećoj ili četvrtoj dozi vakcine protiv virusa korona, Đerlek je rekao da tu priču treba ''ostaviti po strani'' da se ne zbunjuju građani, a da energiju treba usmeriti na stimulisanje građana da prime prvu i drugu dozu.
Ponovio je da su vakcine bezbedne, da je u Srbiji dato 4.180.000 doza i da niko nije preminuo od posledica vakcine niti osetio bilo kakvo štetno dejstvo.
Đerlek je rekao da korona neće brzo napustiti planetu i da će najverovatnije biti potrebna vakcinacija na godišnjem nivou ili na 18 meseci o čemu će, kako kaže, konačnu reč dati struka.
- Zato je ohrabrujuća vest da je Moskva odobrila vakcinu koja je proizvedena na "Torlaku", spremamo i drugu fabriku sa "Sinofarmom", a postoji mogućnost da se pravi i treća fabrika za vakcine - rekao je Đerlek.
(Kurir.rs/Tanjug)
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)