Ostalo je još malo vremena da javnost iz Srbije i dijaspore da svoj glas srpskoj naučnici koja je nadomak osvajanja najveće evropske nagrade za živtno delo za pronalazače!

Profesorka Gordana Vunjak-Novaković nominovana je u kategoriji Životno delo, a učestvuje i u takmičenju za Nagradu publike.

Naime, onlajn ceremonija dodele Evropske nagrade za pronalazace u organizaciji Evropske organizacije za patente održaće se u četvrtak, 17. juna, sa početkom u 19 casova na inventoraward.org, a svoj glas za srpsku naučnicu javnost iz zemlje i dijaspore može dati na linku Popular Prize .

Profesorka Vunjak-Novaković se dve decenije bavi istraživanjima i primenom bioreaktora koji omogućavaju da se humana tkiva gaje u laboratoriji. Sa svojim timom naučnika napravila je srčani mišić od matičnih ćelija koji radi kao srčani mišić odraslog coveka, što predstavlja pravu revoluciju u medicini kakvu poznajemo.

vunjaknovakovic-evropski-zavod-za-patente.jpg
Foto: Evropski zavod za patente

Trenutno istražuje i da li bi njihova tehnologija mogla da pomogne i oporavku pluća oštećenih usled kovid 19. Gordana Vunjak-Novaković je profesorka Univerziteta Kolumbija u Njujorku, članica SANU i prva Srpkinja i žena koja je postala član Nacionalne akademije inženjerstva SAD. Ugledna naučnica je i kreativni ambasador Srbije u okviru Saveta za kreativne industrije pri Kabinetu predsednice Vlade Srbije Ane Brnabić.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ju je 2020. godine odlikovao Ordenom Karađorđeve zvezde drugog stepena za naročite zasluge u predstavljanju Republike Srbije i njenih građana i postignute izuzetne rezultate u oblasti medicinskih nauka i biomedicinskog inženjerstva kao jednog od najperspektivnijih načina za produženje ljudskog veka i poboljšanje kvaliteta života.

Evropska nagradi za pronalazače

Jedno od najprestižnijih priznanja

Evropska nagrada za pronalazače jedna je od najprestižnijih evropskih nagrada za inovacije kojom se odaje priznanje pojedincima i timovima, čiji pionirski izumi pružaju odgovore na neke od najvećih izazova našeg doba. Finaliste i pobednike bira nezavisni žiri sastavljen od međunarodnih autoriteta iz oblasti biznisa, politike, nauke, akademske zajednice i istraživanja. Žiri ocenjuje predloge na osnovu doprinosa tehničkom napretku, društvenom razvoju, ekonomskom prosperitetu i otvaranju novih radnih mesta u Evropi.

Kurir.rs/J. P.