Vesti o požarima stižu svakodnevno i sa svih strana. Zbog zaboravljene pegle, šporeta ili neispravne instalacije često se desi da vatra zahvati i čitave stanove.

Nakon ogromnog požara u bloku 70 u Novom Beogradu, proveravali smo ko kontroliše instalacije u stambenim zgradama i kako funkcioniše protivpožarna zaštita.

Vatrogasac Igor Đorđević, koji je dobrovoljno učestvovao u gašenju vatrene stihije u Kineskom tržnom centru, kaže za Kurir televiziju da naši građani nisu dovoljno edukovani, a da i oni sa kojima se radi obuka vrlo malo slušaju ono što se priča.

pozar.jpg
Kurir TV 

"Prvi korak kod izbijanja požara je da pokuša da se ugasi početni plamen, što može da uradi čašom vode ako se pravovremeno reaguje", započinje on i naglašava da svaka zgrada mora da ima protivpožarni aparat koji može da se aktivira u dva poteza, a kao vrlo korisno se pokazalo i protivpožarno ćebe koje je dobro za moguće požare u kuhinji. Svaka zgrada, takođe, mora da ima i hidransku mrežu. Iz vatrogasne jedinice dodaju da su prilikom instalacije svi protivpožarni aparati već atestirani, kao i da se testiraju tek nakon isteka šest meseci.

blok-70-bg-ulice-instagram-printscree.jpg
Instagram Printscreen/bg_ulice 

"Upravnik je dužan da te aparate testira na šest meseci zajedno sa firmama koje su akreditovane za to i koje mogu da se bave tom vrstom provera da li su protivpožarni aparati ispravni ili nisu, kao i sa hidranskom mrežom", kaže vatrogasac. Kada je reč o tržnim centrima, tamo su za protivpožarnu zaštitu zaduženi korisnici objekta. U Sektoru za vanredne situacije napominju da su svi zaposleni u prvih mesec dana dužni da prođu obuku kako postupati u vanrednim situacijama. (Kurir.rs)

Bonus video:

02:24
ZAGORAC U USIJANJU DANA: Balkan izuzetno podložan efektima klimatskih promena Izvor: Kurir televizija