BEOGRAD - Na teritoriji bivše Jugoslavije se 9.969 osoba vode kao nestale u ratnim sukobima, rečeno je danas na skupu u Beogradu, organizovanom povodom 30. avgusta - Međunarodnog dana nestalih.

Šefica delegacije Međunarodnog komiteta Crvenog krsta Jelena Stijačić iznela je podatak da je od početka prošle godine pronađeno i identifikovano samo 89 tela nestalih.

Problem nestalih treba da se tretira kao humanitarno pitanje, lišeno politizacije, izjavila je Jelena Stijačić i uputila apel vlastima u regionu da otvore arhive, kako bi unapredile saradnju i ubrzale proces pronalaženja i identifikacije.

Predsednik Komisije Vlade Srbije za nestale Veljko Odalović je ocenio da postoji ozbiljan zastoj u postupku pronalaženja nestalih i da je za to odgovoran odnos Zagreba i Prištine prema zahtevima Beograda i preuzetim obavezama.

marina-lopicic-veljko-odalovic.jpg
Foto: Marina Lopičić

Odalović je rekao da je za proteklih godinu dana rešeno samo 11 slučajeva osoba srpske nacionalnosti, "što je poražavajuće".

Možda se na teritoriji Srbije nalazi još nekoliko grobnica sa telima kosovskih Albanaca, ali smo zatražili o tome informacije iz Prištine. Pozvali smo i Hrvatsku da proverimo njihove podatke i tražimo da se svi u regionu isto ponašaju, izjavio je Odalović.

Prema njegovim rečima, broj od 9.969 nestalih je ogroman, ali je Srbija rešila više od 72 odsto dosadašnjih slučajeva.

Više od 4.000 tela se nalazi u mrtvačnicama u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu. Treba dati odgovor na pitanje čija su to tela, izjavio je Odalović, uz ocenu da su nestali najteža tema što se tiče počinjenih zločina, ali i najčistija za rešavanje.

Predsednik Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih Duško Čelić je ocenio da je rešenje sudbine nestalih humanitarno i civilizacijsko pitanje.

Uprkos najavama predstavnika vlasti da se radi o prioritetu u normalizaciji odnosa između Srbije i Hrvatske, nedostaju konkretni rezultati. U Hrvatskoj i BiH se srpske žrtve diskriminišu, a ratni zločini se sagledavaju u političkom, a ne humanitarnom narativu, rekao je Čelić.

On je kao još lošiju okarakterisao situaciju na Kosovu, gde postoji "velika zavera ćutanja o nestalim Srbima i Albancima".

Sve je to u senci pregovora između Beograda i Prištine, mada je pronalaženje nestalih pravno, moralno i civilizacijsko pitanje, konstatovao je Čelić.

(Kurir.rs/FoNet)