KINA DECI OGRANIČILA IGRANJE IGRICA NA 3 SATA: Kakva je situacija kod nas?
Vlada Kine ušla je u sukob sa tinejdžerima i zabranila im da provode više od tri sata nedeljno ispred računara. Većina roditelja dobro zna koliko je teško ubediti decu da ne koriste prekomerno telefon ili tablet, i da manje vremena provode uz video-igrice i društvene mreže, a više uz knjigu ili neku aktivnost na otvorenom.
Uglavnom se slažu da bi deci i maloletnici trebalo ograničiti vreme, ali su svesni da je to teško izvesti u praksi.
"Lično imam dvoje dece od šest i deset godina i ograničio sam im", kaže jedan od očeva.
"Ne igraju se više, ne izlaze napolje, sve vreme su za telefonima i kompjuterima", kaže majka.
Gejmerka Milica Leštarić, poznatija kao Kovalska, smatra da je od ograničavanja važnija edukacija, da deca znaju da na različite načine provode slobodno vreme.
"Uvek sam imala društveni život, uvek sam se bavila sportom, čak sam i instruktor orijentalnog plesa. Nije 100 odsto gejming i to je bitno da roditelji znaju" navodi ona.
Milan Kuzmanović, saradnik Centra za društvenu stabilnost smata da su ograničenja koja su uspostavljena u Kini teško primenljiva na druge zemlje u svetu.
"Druge države nemaju tehnološke sposobnosti ni ljudske sposobnosti da sprovode takvu vrstu odluke. Internet, kao i međuljudski odnosi su ustrojeni na takav način da odluke centralne vlasti sprovedete do običnog čoveka.", objašnjava on i dodaje da se suština ove odluke odnosi prvenstveno na roditelje, kako bi provodili kvalitetnije vreme sa svojom decom
Bonus video:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore