BAHATO! DECA SU SVE BRUTALNIJA JER SU ZANEMARENA: Stručnjaci za Kurir o bahatosti i poremećajima ponašanja kod školaraca
To što je dete divno u kući i ljubazno se javi komšiji, a onda izađe napolje i nekome slomi vilicu, posledica je toga što ga je roditelj ispratio samo do kućnog praga, kaže sociolog Bojan Panaotović
Sve češće smo svedoci stravičnih slučajeva vršnjačkog nasilja i nedoličnog ponašanja dece, a poslednje dve nedelje posebno! Poslednji u nizu je brutalna tuča dve devojčice iz Smederevske Palanke, dok su vršnjaci navijali i potpirivali sukob.
Obavljivali smo i tekstove i o nakaradnom ponašanju maloletnica koje dele snimke seksa na Instagramu, zabeležili smo i divljanje učenika jedne srednje škole u Novom Sadu, koji su lomili inventar u učionici, kao i da su u Maloj Krsni dve učenice osmog razreda godinu dana mlađoj devojčici iščašile vilicu. Psihologinja Snežana Repac kaže da je suštinski problem što današnja deca nemaju osećaj za autoritet.
- Odnos dece prema društvenim mrežama nije zdrav jer nisu svesni posledica. Vuku ih emocije, impuls, žele nekoga da nasmeju, da se dokažu, nadmeću. Virtuelni svet je svet bezgranične slobode i ponašanja bez kočnica jer deci tamo nadležni i roditelji ne mogu ništa - kaže Repac, i ističe da to što nema kazne vodi u njihovu najdublju brutalnost:
- Ranije generacije su imale autoritet na preki pogled roditelja. Danas toga nema. Deca ne poštuju druge, roditelje, pa ni zakon. Sankcija se ne boje jer su svesni da čak ni nastavnik ne sme da im podvikne. Psiholozi i nastavnici tako često mogu da čuju od njih rečenicu "ne možete mi ništa", svesni da je to tako. Repac dodaje da se deca danas nasilja ne srame, već se njime i hvale. - Svesni su da će biti glavni ako urade nešto "originalno", na primer, brutalno nekoga prebiju. Taj poremećaj ponašanja njihova je odbrana. Ovo su napredne generacije koje sve dublje doživljavaju, a njih niko ne sluša i besni su jer niko ne radi sa njima. Roditelji i nastavnici nisu zainteresovani za njih, a deca u strahu i zbog svoje potrebe za opstankom rade sve što rade - kaže ona. Sociolog Bojan Panaotović za Kurir kaže da su deca bahata i brutalna jer upijaju tuđe šablone ponašanja.
- Deca su brutalna zbog onoga što gledaju. Ako su u rijalitiju videli da neko dobija pesnicu u glavu, uradiće isto, posebno jer sankcija nema. To što je dete divno u kući i ljubazno se javi komšiji, a onda izađe napolje i nekome slomi vilicu, posledica je toga što ga je roditelj ispratio samo do kućnog praga. Ključna stvar koja mora da se menja jeste pažnja koja se posvećuje deci i provera svih njihovih aktivnosti.
On dodaje da roditelji u svakom trenutku moraju znati šta im dete radi na telefonu, šta napolju, kao i sa kime se druže, da ne bi zapadali u probleme.
Kurir.rs / Suzana Trajković
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva