Ivan Đoković, v.d, direktora Plovputa iliti Direkcije za vodne puteve, pozovao je sveštenika da osvešta zgradu direkcije, kako bi pomirio duhove prošlosti, jer se u njoj nakon Drugog svetskog rata nalazilo Savezno državno tužilaštvo, gde su podizane optužnice protiv mnogih neprijatelja tadašnjeg režima, pa tako i protiv čuvenog Dragoslava Draže Mihailovića!

1.jpg
Foto: Privatna Arhiva

On kaže da je u toj zgradi, prema nekim navodima, jedno vreme đeneral bio i u pritvoru:

crkva-manastir-foto-fuilip-plavcic-avg-2018-222.jpg
Foto: Filip Plavčić

- Zgradu u kojoj svi radimo i svakodnevno provodimo radno vreme prate različite kontroverze i duhovne turbulencije. Ona je 1962. odlukom Saveznog izvršnog veća Jugoslavije dodeljena našem pravnom prethodniku, Saveznoj instituciji za održavanje vodnih puteva, a do tada se u njoj nalazilo Savezno državno tužilaštvo. U tim turbulentnim i teškim vremenima od završetka Drugog svetskog rata pa do 1962. u njoj su po prirodi stvari pisane i podizane optužnice protiv mnogih ljudi. Ne želeći da ikome sudim, sigurno da je u tim teškim vremenima posleratne obnove i formiranja političke nacije bilo i pravedno i nepravedno optuženih. Sigurno da su često i tužioci na svojstven način bili žrtve kompromisa izmedu političkih pritisaka i spostvenih moralnih skrupula. Otuda i nekada tužioce i optužene vidim kao civilne i duhovne gubitnike - navodi Đoković u dopisu zaposlenima, u koji je Kurir imao uvid, i dodaje da je mišljenja da je potrebno pokazati neku vrstu duhovnog pomena za sve koji su tu obitavali:

draza-mihailovic-foto-youtube-printscreen.jpg
Foto: Youtube Printscreen

- U tom smislu sam i pozvao pravoslavnog sveštenika Jovana Petrovića iz Voždovačke crkve da u četvrtak osvešta prostorije zgrade.

Đoković, koji je inače, zanimljivo je, funcioner SPS, kada smo ga pozvali rekao da je u kancelarioji koju on koristi nekada sedeo Miloš Minić, glavni tužilac u procesu 1946. protiv Mihailovića:

- Postoji urbana legenda da je Mihailović bio zatočen u prostorijama u podrumu, dok je dizana optužnica. Ja i njega, ali i tužioce u tim smutnim vremenema, posmatram kao žrtve, pa sam razgovarao sa sveštenikom da osveštamo zgradu. Želeo sam da na neki način, u nekoj duhovnoj vertikali, iskažemo pomen svima. Ostavio sam na ličnu slobodu zaposolenima da ovo podrže ili ne, jer smo svi različitih verovanja, pogleda i veropispovesti. Međutim, svi su se odazvali, tako da ćemo ovo obeležiti interno, unutar kuće. Cilj inicijative je neko sveopšte pomirenje i smiraj raznih duhova u zgradi - objasnio je Đoković.

Sveštenik Petrović se juče nije javljao na nama dostupan broj telefona.

Zaštitnik moreplovaca

Pronašli ikonu Svetog Nikole

foto: Pritnscreen

Đoković će u četvrtak priložiti direkciji simboličnu ikonu Svetog Nikole koji je tradicionalni zaštitnik mornara i moreplovaca.

- Pronašli smo u zgradi ikonu, koja je stara tri, četiri decenije. Na pozadini slike smo našli ime autora i podatak da je osveštena u Sabornoj crkvi. Sveti Nikola je, inače, zaštitnik mornara i moreplovaca, a mi imamo 30 mornara u našoj instituciji.

Kurir.rs/Ružica Kantar