Barbika, lutka koju su prozivali za seksizam, sada postaje rodno neutralna. A čuveni danski LEGO uvodi rodnu neutralnost kako među svoje čikice, tetice, batice i sekice, tako i među svoje proizvode i kupce.

U Srbiji reč "dete" je srednjeg roda, ali da li će nas uskoro primoravati da se deci do određenog uzrasta obraćamo rodno neutralno? Šta je ispravno, šta pogrešno u rodno osetljivom jeziku i da li nam to uopšte treba, pitali smo Ljiljanu Ranđić u Jutarnjem programu Kurir televizije.

screenshot-617.jpg
Kurir Televizija 

- Ja se svojoj deci obraćam imenom. Svako dete je za mene posebna ličnost. Rodno neutralne barbike sad izgledaju adrogeno, to stvara zabunu kod dece. Deci se u predškolskom uzrastu razvija polni identitet, ovo ih samo dodatno zbunjuje. Pri psihološkim testovima, postoje pitanja gde se pita dete da li je muško ili žensko, kako bismo videli u kom pravcu ide razvoj deteta. Ovo stvara samo nejasnoću, jer dete u svoj razvoju, već od druge godine zapravo imenujući bića shvata njihovu suštinu. Ako je za cilj da se detetu stvori konfuzija, onda su ove rodno neutralne igračke super - objasnila je Ljiljana.

screenshot-5.jpg
Kurir Televizija 

Psiholog Ljiljana Ranđić objasnila je i koje su to najbolje igračke za razvoj deteta.

- Nekada su u radnjama bilo, odeljak za devojčice, odeljak za dečake, pa razne neke igračke. Sećam se da je moja ćerka meni jednom rekla da joj je smetalo što su ženske igračke. U tom smislu ima smisla razmišljati zašto bi se neke igračke polarizovali, ali u razvoju deteta su one najmanje podsticajne. Dete može samo da razvije šizoidni karakter. Najbolje igračke su kocke i ostale gde dete moraju logiku da upotrebe - rekla je psiholog Ljiljana Ranđić

Kurir.rs/M.L.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj osam za korisnike MTS Iris TV, m:SAT tv, Supernova, BeotelNet, Orion telekom, Pošta NET i Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme m:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Bonus video:

00:43
PSIHOLOG BOJANA ŠLAJMER: Ne bi trebala da postoji selekcija igračaka zbog intelektualnog razvoja deteta Izvor: Kurir televizija