ZA VIKEND POMERAMO KAZALJKE I SPAVAMO SAT DUŽE: Evo kako to utiče na nas i da li ćemo se probuditi odmorniji
Odbor Evropskog parlamenta izglasao je da se 2021. ova praksa ukine, međutim, to se nije dogodilo
BEOGRAD - Zimsko računanje vremena u Srbiji i zemljama Evrope počinje u nedelju 31. oktobra. Tada se kazaljke vraćaju jedan sat unazad, sa 3 na 2 časa posle ponoći.
To znači da ćemo spavati jedan sat duže, ali da li ćemo se probuditi odmorniji ili će promena ritma uticati na nas?
Kako na vas utiče pomeranje sata, smeta li vam? Svoje utiske možete ostaviti u komentarima...
Letnje računanje vremena u 2021. godini završava se u nedelju, 31. oktobra u tri časa ujutru što znači da u noći između subote i nedelje treba vratiti časovnike jedan sat unazad. Vreme u tri časa u nedelju, 31. oktobra računa se kao dva časa, u skladu sa Zakonom o računanju vremena.
Praksa je da se svakog poslednjeg vikenda u oktobru pomera sat i prelazi na zimsko računanje vremena, a ovo pitanje regulisano je Zakonom o računanju vremena. Pomeranja sata dešavaju se dva puta godišnje, u martu i oktobru.
Odbor Evropskog parlamenta izglasao je da se 2021. ova praksa ukine, međutim, to se nije dogodilo, zato ćemo i ove godine spavati sat vremena duže.
Ovakvo računanje vremena traje do poslednjeg vikenda u martu kad sledi letnje računanje vremena.
Šta može da izazove pomeranje sata?
1. Nemiran san
Istraživanja pokazuju da većina ljudi, uprkos tome što su svesni promene, idu na spavanje kasnije. Obično je potrebno neko vreme za prilagođavanje, a ovaj efekt najgore pogađa ljubitelje spavanja. Puno su veće šanse da će se osoba prvih nekoliko noći češće buditi, što može dovesti do preranog ustajanja, snižene opreznosti i pojačanog stresa.
2. Smanjena sigurnost u saobraćaju
Nemiran san uzrokuje neispavanost, a zbog osećaja umora vozači mnogo lakše gube koncentraciju pa su im reakcije usporene. Ako se osećate neispavano, svakako popijte šolju kafe pre nego što sednete u auto.
3. Pomeranje sata i srčani udar
Studija sprovedena 2014. godine na više od 42 hiljade osoba pokazala je pad broja srčanih udara od 21 odsto u nedelji nakon pomeranja sata unazad. Zanimljivo, rizik od iste bolesti raste za 24 odsto kod prelaska na letnje računanje vremena.
4. Moglo bi vam se popraviti raspoloženje
Iako ćete noćas spavali jedan sat kraće, ova promena ima i jednu pozitivnu stranu. Lekari tvrde da je izloženost prvim jutarnjim zracima sunca najbolje što se može dogoditi za vaše raspoloženje. Pomeranje sata većini će omogućiti da zoru dočekaju na nogama i naterati ih na izlaganje jutarnjem suncu.
5. Pad koncentracije
Pomeranje sata može da donese manjak koncentracije na radnom mestu, posebno prve nedelje nakon pomeranja sata. Ali, dobra vest je što će se organizam brzo prilagoditi promeni.
Kurir.rs
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore