OSIROMAŠILI: Korona u Srbiji svakoj četvrtoj porodici s decom smanjila prihode 30 odsto! Četvrtina primorana DA MANJE JEDE!
Svako četvrto domaćinstvo u Srbiji koje ima decu i dalje ima smanjene prihode zbog pandemije, i to uglavom za 30 odsto. Zbog toga su morali i manje hrane kupuju, a na strategiju preživljavanja, odnosno trošenje ušteđevine, prešlo je više od polovine porodica koje imaju maloletne članove, rezultati su Istraživanja o uticaju pandemije kovida 19 na porodice sa decom u Srbiji, koje su sproveli Unicef i USAID.
Istraživanje se odnosilo na tzv. tri talasa (prvi u aprilu 2020, dok smo bili zaključani, drugi u junu i julu iste godine, kada je bilo mnogo obolelih, i treći u martu 2021).
Skoro četvrtina domaćinstava - 24 odsto - izveštava da su u nekom trenutku bili primorani da smanje troškove za hranu za sve članove porodice.
- Četvrtina domaćinstava - 24 procenta - i dalje kuburi sa smanjenim prihodima pod uticajem pandemije i ti prihodi su do 30 odsto smanjeni, a nekim domaćinstvima čak i više. Neplaniranih troškova ima i dalje, a četvrtina njih ide na rešavanje zdravstvenih problema, dok je u prethodnim talasima to bilo za higijenu i hranu - izjavila je Ana Prodanović iz Unicefa na konferenciji za novinare u Medija centru UNS.
Ona je navela da je značajna i strategija preživljavanja.
- Čak 59% domaćinstava je od trećeg talasa prešlo na trošenje ušteđevine, kao i na pozajmljivanje novca, i to oni čiji su prihodi pali za bar za 10 odsto - rekla je Prodanovićeva i dodala da gradska naselja imaju više ekonomskih problema, da su jug i istok Srbije najviše pogođeni, ali i da su siromašni još osiromašili, a bogati se obogatili.
Takođe, više od trećine roditelja reklo je da se u tom trećem talasu teže snalaze u ulozi roditelja, dok nesuglasice u porodici ima četiri odsto domaćinstava, najčešće u Beogradu.
- Petina porodica ima problem s mentalnim zdravljem dece usled pandemije, najčešće one starosti od 13 do 17 godina, i to su domaćinstva koja imaju niže prihode, a i uglavnom su iz Beograda i urbanih sredina - navela je Prodanovićeva.
Josi Ečeveri Burkhart, zamenica direktorke Unicefa u Srbiji izjavila je da svaka kriza najviše utiče na najosetljivije grupe društva, a ekonomska deprivacija otežava obezbeđivanje osnovnih uslova za život, ishranu, higijenu, zdravstvenu zaštitu, socijalno blagostanje i obrazovanje.
- Zbog toga je, tokom pandemije kovida 19, Unicef pokrenuo ovo istraživanje koje će pomoći da usmerimo napore da poboljšamo položaj i blagostanje onih porodica sa decom koje su osetile najteže posledice ove krize - istakla je Burkhart, dok je Gregori Olson iz Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) kazao da je pomoć američke vlade Srbiji u borbi protiv kovida devet miliona dolara, a da je sa Unicefom i s Crvenim krstom Srbije, obezbedila 1,4 miliona dolara za neke od najugroženijih porodica u Srbiji.
Dragana Jovanović Arijas iz Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Srbije istakla je da je pandemija dodatno otežala položaj osetljivih grupa, posebno onih koji žive u domaćinstvima sa najnižim prihodima.
- Tokom i u periodu nakon trajanja epidemije, posebno je važno kontinuirano unapređivati podršku za porodice sa decom, koje žive u domaćinstvima sa najnižim prihodima, radi osiguravanja materijalnog statusa i optimalnog obuhvata uslugama u domenu obrazovanja, zdravstvene i socijalne zaštite - rekla je ona.
Kurir.rs/J. S. S.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega