BEOGRAD - Odluka Evropske komisije da je digitalni zeleni sertifikat Srbije podudaran sa digitalnim kovid sertifikatom EU ne znači da će srpski državljani koji ga poseduju automatski moći da uđu u sve zemlje Unije.

drustvo-kovid-pass-foto-nemanja-nikolic-shutterstock-a.jpg
Shutterstock, Nemanja Nikolić 

Odluka o priznavanju kovid sertifikata iz Srbije, koja sutra stupa na snagu, ne menja stav pojedinačnih članica EU o tome koje vakcine priznaju, a koje ne.

Većina članica EU i dalje ne priznaje ruske i kineske vakcine protiv korona virusa, koje su mnogi u Srbiji primili, pošto Evropska agencija za lekove (EMA) još nije odobrila njihovu upotrebu.

Suština je da digitalni kovid sertifikat nije putni dokument i da državljani Srbije koji ga poseduju ne ostvaruju automatski pravo ulaska u EU, navodi EU info mreža.

Nosioci srpskog sertifikata i dalje moraju da provere da li ispunjavaju konkretne uslove propisane od države članice EU u koju žele da udju.

Svaki kovid sertifikat, uz informaciju o primljenim vakcinama, sadrži i podatke o preležanoj bolesti kovid-19 i o PCR ili antigenskom testu.

0501shutter.jpg
Shutterstock 

Države članice EU postavljaju različite uslove i kada je reč o priznavanju vakcina i po pitanju potvrde o preležanoj bolesti. Pregled ograničenja po državama dostupan je na sajtu https://reopen.europa.eu/en.

Ključna promena posle današnje odluke Evropske komisije odnosi se na očitavanje QR kodova u kafićima, restoranima, muzejima i drugim ustanovama u članicama EU.

Gradjani Srbije sa digitalnim zelenim sertifikatom i do sada su mogli da ulaze u države EU, ali u kafićima, restoranima i muzejima nije bilo moguće očitavanje QR kodova koje su posedovali.

Uz kovid sertifikate Srbije, Evropska komisija je danas odobrila i takve potvrde Moldavije, Gruzije i Novog Zelanda.

Komisija je saopštila i da su Srbija, Moldavija, Gruzija i Novi Zeland prihvatili kovid sertifikate EU, što znači da će gradjani Unije moći da ih koriste prilikom ulaska u te četiri zemlje.

Sistemu digitalnih kovid sertifikata EU do sada su se pridružile 22 zemlje koje nisu članice Unije, uključujući Albaniju i Severnu Makedoniju.

hrvatskabosna-granicni-prelaz.jpg
EPA/Antonio Bat 

Povezivanje Srbije sa sistemom digitalnih kovid sertifikata EU znači da će srpski sertifikati biti prepoznatljivi u aplikacijama za verifikaciju u EU, ali i u drugim zemljama koje koriste isti sistem.

To će pojednostaviti proveru informacija o testiranju, oporavku od bolesti kovid-19 ili o vakcinaciji, a digitalni kovid sertifikat EU biće prepoznatljiv i na aplikacijama za verifikaciju u Srbiji.

(Kurir.rs/Beta)