AKO BROJKE NAREDNIH DANA BUDU PADALE, BIĆE RAZLOGA ZA RADOVANJE: Epidemiolozi upozorili šta je bitno i kakav scenario da očekujemo
Već mesec dana korona brojke se nalaze u padu, poslednje dve sedmice znatno se smanjuje broj zaraženih, a "pitanje za milion dolara" je trenutno na kojem će se nivou brojke zaustaviti.
Prošle nedelje broj novoobolelih pao je za dodatnih 22,2 odsto, pa smo sada na nekom nivou na kojem smo bili početkom septembra, pre dva i po meseca, a ako bi se nastavili ovim ohrabrujućim tempom, ove nedelje bismo na dnevnom nivou mogli da očekujemo između 2.000 i 3.000 zaraženih što predstavlja veliko olakšanje nakon 7.000-8.000 koliko smo ih imali krajem septembra i početkom oktobra, piše "Blic".
- Pad broja zaraženih očekujemo najverovatnije i u toku ove nedelje, s tim što će se on uskoro zaustaviti. Da li će doći do stagnacije ili će brojke početi da rastu zavisi od više faktora - rekao je pre par dana član Kriznog štaba dr Predrag Kon.
Ova nedelja će, prema mišljenju naših epidemiologa, biti svojevrstan trenutak istine. Narednih nekoliko dana pokazaće da li je bilo povećanja zaraženih nakon nedavnog praznika, ali i povratka đaka u školske klupe. Ukoliko se, međutim, nastavi pad broja zaraženih, to će biti i više nego ohrabrujuće.
- Mnogi su u prethodnom periodu primili treću dozu vakcine, pa su potpuno zaštićeni, a i masa je počela da se vakciniše prvom i drugom. I kada imate 500.000-600.000 registrovanih zaraženih za ova tri meseca, ostao je sve manji broj stanovništva koji je nevakcinisan ili nije preboleo i logično je da počinje da se smanjuje broj novozaraženih - rekao je dr Milanko Šekler.
Prema poslednjim podacima juče do 15 časova na kovid 19 je testirano 14.946 građana, a pozitivno je bilo 2.771 njih ili 18.5 odsto, što je za oko četvrtinu manje nego prethodnog ponedeljka, pre sedam dana.
Nažalost, od posledica korona virusa preminulo je još 56 osoba, a 213 se nalazi na respiratorima.
"Pacijenti leže i u trpezarijama"
Infektivna klinika je mesecima puna 100 odsto, ali i više od toga jer su primorani da proširuju kapacitete.
- Kažem više od 100 odsto, jer u trenucima kada je sistem prebukiran i kada treba smestiti nove bolesnike, ubacujemo krevete i u prostorije koje ranije nisu bile namenjene za bolesničke sobe, recimo trpezarije. Nema mesta nadi da će se građani Srbije vratiti u normalnost koja je postojala pre korone - poručio je prvi čovek ove klinike dr Goran Stevanović.
(Kurir.rs/Blic)
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti