Zakonom o upotrebi srpskog jezika u javnom životu i zaštiti i očuvanju ćiriličnog pisma koji je Skupština Srbije usvojila 15. septembra širi se krug subjekata koji su u obavezi da koriste ćirilicu, od državnih organa, privrednih subjekata koji će plaćaju manji porez, strukovnih udruženja, javnih servisa itd.

ana-zivkovic.jpg
Foto: Kurir TV
ana-zivkovic.jpg
Foto: Kurir TV

Prof. dr Vladan Jovanović, sekretar Odbora za standardizaciju srpskog jezika saglasan je da latinica dominira u svakodnevnoj upotrebi.

"Potrebno je uzeti više parametara da bismo mogli da napravimo komparaciju. Na internetu i društvenim mrežama se više koristi latinica zbog tehničkih razloga, ali kako Grci ili oni koji koriste arapsko pismo, uspevaju da koriste svoj alfabet. Imate i na Guglu ćirilicu, tako da je do nas", poručio je prof. Jovanović.

NE PROPUSTITEPolitikaUSVOJEN ZAKON O UPOTREBI SRPSKOG JEZIKA I ZAŠTITI ĆIRILICE: 191 poslanik glasao za, posle usvajanja usledio je GROMOGLASAN APLAUZ

"Shvatio sam ovo kao dobronamernu stvar države da identitetsku i kulturološku i nacionalnu zakonski uredi. Dva su razloga bila, da se omeđi kulturni, srpski, nacionalni prostor, istog dana je isti zakon usvojila i Republika Srpska, a drugi razlog je da se oseća zapuštenost srpskog jezika i ćiriličnog pisma zbog čega se sve ovo radi", dodao je sagovornik Pulsa Srbije na Kurir televiziji.

vladan-jovanovic.jpg
Foto: Kurir TV
vladan-jovanovic.jpg
Foto: Kurir TV

Poreske olakšice se mogu uvesti, ali nisu u obavezi, pojasnio je.

Nastavnica srpskog jezika OŠ "Banović Strahinja" je ponovila da mi imamo dva pisma veoma dugo i da nijedno od njih nije ugrozilo jezik.

"Upotreba dva pisma koja smo imali nisu ugrozili jezik i njegovu lepotu, komunikativno-simboličnu-kreacionu upotrebu", rekla je ona.

Profesorki nije jasno kako mogu da se kvalitetnije objedine azbuka i internet.

"Najčešće rade na latinici, razmennjuju poruke na aplikacijama na latinici. Engleski imaju od 1 razreda, a latinicu dobijaju u drugom. Sa ćirilicom kreću prvih godinu i tri meseca. To im je prosto bliže, nastaje jezički hibrid gde deca ne znaju da napišu slovo Đ, ch..", otkriva ona.

"Moramo znati šta je pismo broj jedan, a šta pismo broj dva", zaključio je prof. dr Vladan Jovanović.

milan-trbojevic.jpg
Foto: Kurir TV
milan-trbojevic.jpg
Foto: Kurir TV

Poreski savetnik Milan Trbojević kaže da olakšice za privrednike mogu biti razne.

"Mogu plaćati manji porez na imovinu od strane opštine, mogu biti na nivou države, različite takse koje se neće plaćati i u zavisnosti od stepena olakšica, zakon će biti uspešno primenjen", objasnio je Trbojević i dodao da će se krajem sledeće godine mogla uvesti ova poreska olakšica.

(Kurir.rs)

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj osam za korisnike MTS Iris TV, m:SAT tv, Supernova, BeotelNet, Orion telekom, Pošta NET i Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme m:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

NE PROPUSTITEDruštvoNAJNOVIJI KORONA PRESEK: Danas 2.180 novozaraženih, preminulo 49 pacijenataDruštvoNIŠLIJKA PREŽIVELA PRAVU DRAMU: Ostala zaglavljena 24 sata u autu! Primetila je slučajna prolaznica, a OVO ju je spasloDruštvoNOVI JEZIVI TREND U SRBIJI! MEŠAJU NARKOTIKE PA VIDE DUPLU TRAKU! Stručnjak za saobraćaj upozorava na UBICE NA TOČKOVIMA!DruštvoKURIR SAZNAJE: Krizni štab u sredu u 15 sati EVO ŠTA JE NA STOLU
JEDNO SLOVO, JEDAN GLAS! Stručnjaci tvrde: Očuvanjem ćirilice, čuvamo naš nacionalni identitet Izvor: Kurir televizija
JEDNO SLOVO, JEDAN GLAS! Stručnjaci tvrde: Očuvanjem ćirilice, čuvamo naš nacionalni identitet Izvor: Kurir televizija