STANOVI BUDUĆNOSTI! OBJEKAT OD 15 m2 U SRCU BEOGRADA KOŠTA ČAK 60.000 EVRA! Očekuje se pomama za stančićima, OVO JE RAZLOG
Mali stanovi nisu samo hit u Parizu ili Singapuru, jer se sve više ljudi, posebno mladih parova, opredeljuje za kupovinu objekta do 20 metara kvadratnih.
Katarina Kuzmanović, oglašavač nekretnina u Sasomange za Kurir televiziju otkriva da i Srbija lagano ulazi u te svetske tokove sa rastom cena kvadrata.
"Kvadrat će vredeti kao suvo zlato. Tražiće se mali prostor u samom centru grada. Takvih stanova nema puno u prodaji trenutno, imamo par komada i uglavnom su u centralnim gradskim opštinama", rekla je ona.
Što se cena malih stanova tiče, stan od 15 m2 na Obilićevom vencu npr. košta oko 60.000 evra.
Ti stanovi mogu da budu vrlo luksuzni i najčešće se opremaju za izdavanje.
"Novac može vrlo brzo da se vrati. Konkretno takav stan u srcu grada možete da izdate strancima, studentima, bilo kome", naglasila je Kuzmanovićeva.
Ona dodaje da je korona uzdrmala tržište nekretnina, te da u Parizu ili Singapuru cena kvadrata ide i do 50.000 evra.
"Oni koji žele stan u centru ili moraju da se stisnu ili da izdvoje jako puno novca. Očekujem da se ovaj trend kupovine malih stanova nastavi u budućnosti", smatra ona.
Arhitekta Predrag Mladenović sa iskustvom projektovanja malih stanova kaže da su i sobe od 15 m2 male za ugostiteljske objekte koji su kategorizovane sa tri zvezdice.
"Problem najčešće nastaje kao posledica ekonomije ponude i potražnje na nekom tržištu, a jedno od osnovnih motivacija za kupovinu nekretnine je da se bi obezbedi kvalitetan život, što teško može da se postigne u 15 kvadrata", naglasio je sagovornik Kurir televizije.
U slučaju da dođe do pomame za takvim stanovima koji mogu da budu investicionih karaktera, jeste u tome što ljudi koji će biti krajnji korisnici mogu biti nezadovoljni a investitori i graditelji će proizvoditi što više takvih stanova kako bi zadovoljili tržište.
"Samo krevet zauzima dva do četiri kvadrata i uzima od pet do 10 odsto površine. Ako se doda kuhinja i prostor za higijenu, ostaje svega pet kvadrata za presvlačenje, kretanje, fitnes", objasnio je Mladnović.
Kao glavni nedostatak o kome kupci najčešće razmišljaju je gde će sušiti veš.
"U Japanu, kao vodećem mestu za male stanove, oni imaju vešernicu i sl. a kod nas nema dodatnih površina koji bi odgovorili na taj problem", zaključio je arhitekta.
(Kurir.rs)
Bonus video:
NA ISTOM ZADATKU Vučić ih uċutkao rezultatima, pa potegli ljubitelje stranih para CRTU da vređa! Vlast nazvali ološem i udaraju najniže - NA PREDSEDNIKOVOG SINA