OVU SKULPTURU OD VOSKA ZNATE IZ SERIJE CRNA SVADBA! Na sahranama u vlaškim selima nose je ispred krsta, a evo čemu TAČNO SLUŽI
Gledaoci serije "Crna svadba" ostali su zaintrigirani različitim vlaškim obredima i ritualima koji prate određene događaje poput vračanja, masovnog ubistva, sahrane i venčanja na groblju.
Mnoge od tih prilika prati nesvakidašnja sveća, napravljena od više različitih voskova, na koje su prikovani dukati i novčići. Neobićna skulptura se zove rajska sveća, a u Muzeju Krajine u Negotinu kažu da u svom fundusu imaju i primerak star 40 godina.
Rajska sveća se u vlaškim selima koristi kao simbol svetlosti za mrtve duše koje su na onaj svet otišle bez upaljene sveće. Nosi se u pogrebnoj povorci ispred svih ostalih religijskih simbola i pali pri svakom pomenu.
Emila Petrović, viši kustos Muzeja Krajine u Negotinu, kaže da se rajska sveća ukrašava na poseban način i potom pali 40 dana od smrti pokojnika.
"Na taj način mu se obezbeđuju svetlost i toplota na ovom svetu", objasnila je Petrovićeva.
Dragana Trujanović, majstor za rajske sveće, dodaje da je u pitanju bogato ukrašena skulptura u obliku krsta sa stalkom za 44 tanke sveće - za svakog sveca po jedna.
"Prvo se priprema drveni stalak pa se podmaže vrućim voskom. Povlačimo konac kroz vosak i od tog voštanog konca sečem po merama, zatim pravim kružiće i formiram cvetiće, pa ih lepim na drvenom stalku", ispričala je Dragana.
Uloga vatre u vlaškoj kulturi jeste da se pokojniku koji "umre u mraku" olakša prelazak u drugi svet i osvetli mu se put.
Jedan od najstarijih, skoro potpuno iščezao običaj, jeste paljenje obrednih vatri ili privega. Negde su to bili kolci u obliku krsta u čiju su konstrukciju bile postavljene cepanice, a u drugim selima pak kupe od naslaganih grana. Što duže kupa gori - to pokojnik dobija jaču svetlost i toplotu. Istovremeno se pokojniku podaje bogata trpeza kao na bilo kojoj drugoj pomani.
O ovom ritualu svedoči i snimak iz Brestovca kod Bora iz 1985. godine, koji je napravio Ivan Jović, kinoamater iz Zaječara.
"Glavnu reč na privegu vodi supruga pokojnika. Ona podaje i prekadi celu sofru, naricaljke su takođe aktivne pre večere, a u večernjim časovima se stavlja priveg da bi se ove kupole videle. Tu se koristi i rajska sveća od 40 sveća za 40 mučenika", objasnio je Jović.
Do kraja nedelje, podsetimo, Kurir će kroz serijal tekstova približiti priču o verovanjima i tajnama magije i razotkriti brojne nepoznanice - saznaćete koje su to prema narodnom predanju nečastive sile, kako im se vračare priklanjaju, a kako suprotstavljaju, koja božanstva poštuju i šta čine da nesreću prenesu, a šta da ljudima pomognu u bolesti.
(Kurir.rs)
Bonus video:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore