PIJAČNI PRODAVCI HOĆE KARTICE, ALI NE I FISKALNE UREĐAJE: Na pijaci smo da se cenkamo, a kako s kasom da menjam cenu?!
Iako je na pojedinim tezgama u prestonici omogućeno bezgotovinsko plaćanje karticamai telefonom, od fiskalizacije mnogi zaziru
Obveznici koji obavljaju promet proizvoda na malo, pa i na pijacama, od sledeće godine su u obavezi da evidentiraju promet preko fiskalnih uređaja, ali se do sada malo pijačnih prodavaca prijavilo za nabavku fiskalnih kasa uz subvenciju države. Iako su pojedini prodavci na tri beogradske pijace (Kalenić, Ðeram i Palilulska) omogućili kupcima bezgotovinsko plaćanje karticama i telefonom, od fiskalizacije mnogi zaziru, prenosi RTS.
- Hteli ili ne, to je budućnost. Većina kupaca nema keša. Gde da idu da trče do bankomata, ovako samo ukuca i provuče - lakše i meni i njima. Dobra stvar - rekao je za RTS poljoprivrednik Kenan Saniu.
Prodavac na Kalenić pijaci Aleksandar Skadrić kaže da se često dešava da kupci donose krupne pare za sitan pazar, pa prodavci moraju da pozajmljuju od kolega na pijaci ako nemaju da vrate kusur.
- Rešio sam da sav novac koji napravim preko kartice probam da ne dižem i da sledeće godine pred more odem i podignem sve - ističe prodavac Vladimir Jonić.
Na najavu da će od naredne godine izdavati i fiskalne račune, prodavci gledaju manje blagonaklono. Nije im jasno kako će to na pijaci funkcionisati.
- Sve što je ujutru sveže ima jednu cenu, a u toku dana cena lagano ide nadole da ne bi ostalo za sutra i da ne bi došlo u još lošiju fazu. Cenom moramo da podstaknemo kupce da to uzmu. Recite mi kako ste zamislili da imam fiskalnu kasu, onda ne mogu da promenim cene. Pa zato smo na pijaci, da možemo da se cenkamo. Nije ista cena za kilogram i za četiri - kaže Jonić.
R. K.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore