PODVIG LEKARA U INSTITUTU U KAMENICI: Četiri trudnice obolele od korone spasli sigurne smrti "veštačkim plućima"!
Četiri kovid obolele trudnice spasene su u četvrtom talasu u Institutu za plućne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici samo zahvaljujući ECMO aparatu. Upravo ta "veštačka pluća" su glavni razlog što u Vojvodini nijedna trudnica nije preminula u ovom poslednjem talasu.
U intenzivnoj nezi Instituta, u koju su reporterke Kurira danas opet ušle, samo ECMO centar je u crvenoj zoni, za razliku od prošle zime kada je ovde bilo mnogo pacijenata. Ali, Vojvodina sada ima kovid bolnicu na Mišeluku, a Institut je tu za najteže pacijente, one kojima ni respirator ne može pomoći, otpisane, od kojih su neke vratili iz mrtvih.
U ECMO centru je, srećom, sada svega troje kovid pacijenata. Kako korona popušta, popušta i priliv najtežih pacijenata. A o svima njima brine sjajan tim sa prof. dr Jovanom Matijaševićem, rukovodiocem Klinike za urgentnu pulmologiju Instituta, na čelu. Prof. Matijašević nam s ponosom saopštava da je Institut postao član ELSO (The Extracorporeal Life Support Organization), krovne organizacija svih bolnica i centara koja se bave ECMO procedurom, čime su vidljivi na ECMO mapi sveta. A to je velika stvar i čast i za čitavu Srbiju.
ECMO (ekstracorporeal membrane oxygenation) iliti ekstrakorporalna membranska oksigenacija je procedura kojom se pluća stavljaju na odmor.
- Kada ni respirator ne može da pomogne i kada su pluća toliko zahvaćena upalom da nema razmene kiseonika, kada je pacijent došao do kraja, stavljamo ga na ECMO. Zapravo pluća stavljamo na "odmor", pacijent je na mehaničkoj ventilaciji po tzv. rest, odnosno smanjenim parametrima, a kroz ECMO aparat prolazi sva njegova krv u koju se ubacuje kiseonik, a izbacuje ugljen-dioksid. Poenta svega je da, dok ECMO aparat radi ono što bi radila pluća, za to vreme terapijom pokušavamo da smanjimo upalu pluća i povratimo njihovu funkciju. Svaki od ovih pacijenata bi bez ECMO sigurno preminuo, a ovako smo spasli 50 odsto njih koji su bili na njemu. Čak imamo i pacijenta koji je bio dva puta na ECMO i izvukao se - kaže za Kurir prof. Matijašević.
Tako bi bez ECMO sigurno preminule i četiri trudnice, koje su i prevremeno porođene zbog kovida. A one su među 13 preživelih od 26 kovid pacijenta, koliko ih je bilo na ECMO aparatu.
- Trudnice su starosti od 27 do 42 godine. I sve su one bile potpuno zdrave pre kovida. I sve nevakcinisane, kao i svi pacijenti listom koje smo stavljali na ECMO. I sve četiri smo spasli. Tri su bile u malo većoj trudnoći, porođene carskim rezom, i bebe su dobro. Nažalost, jedna od njih je bila tek u 23. nedelji trudnoće i izgubila je bebu - priča prof. Matijašević.
Međutim, ne može svako ko je na respiratoru da bude i na ECMO aparatu.
- Pacijenti koji su u terminalnoj fazi malignih bolesti, oni koji imaju više hroničnih teških bolesti, kao i oni koji su duže od sedam dana na respiratoru ne mogu na ECMO. Moramo da procenimo da pacijent može da izdrži proceduru i da ima reverzibilnu bolest, odnosno da može da se povrati i upravo zato je ECMO tzv. most ka oporavku. Bolje preživljavanje je ako je pacijent na ECMO kraće od 14 dana, mada smo imali i one koji su bili i duže od 20 dana i izvukli su se - navodi prof. Matijašević, koji zahvaljuje Sekretarijatu za zdravstvo, koji im je kupio ECMO aparate i pre korone.
Kurir.rs/Jelena S. Spasić
"NEĆU DA OLOŠ UPRAVLJA SRBIJOM" Vučić: Podigli smo zemlju iz potpune propasti, kao feniks iz pepela! Kažem vam - prekinite, o prelaznoj vladi se neće odlučivati