Tokom prošle godine 47 dece sa prethodnim mišljenjem Centra za socijalni rad i sudskim rešenjem stalo je pred matičara!

To nije problem samo u Srbiji već u celom svetu, a pojava je najviše rasprostranjena među decom romske nacionalnosti.

thtre.jpg
Kurir Televizija 

Državni organi su registrovali 191 dete kao žrtvu dečijeg braka. Od tog broja je 11 dečaka i 180 devojčica. Od toga 134 uzrasta je od 16 i 17 godina, a 57 je još mlađe.

- Iako imamo ove brojke, na terenu su stvari mnogo gore - rekla je u Pulsu Biljana Jovanović iz Romskog centra za žene i decu.

Dečiji brakovi, sa svim štetnim posledicama, predstavljaju kršenje osnovnih ljudskih prava deteta, zbog čega zakonodavac i predlaže da se podigne starosna granica kao uslov za stupanje u brak.

uiu.jpg
Kurir Televizija 

- Dete ulazi u brak sa 13-14 godina. To ne može da bude tradicija. To je kršenje ljudskih prava. Romska ženska mreža broji 37 organizacija civilnog sektora. Borimo se za prava u oblastima u kojima su Romkinje najugroženije: obrazovanje, zaposlenje, stanovanje, trafiking i nasilje u porodici - kaže Jovanović za Kurir.

Dodaje da je problem, svakako, i obrazovanje.

- Veliki pritisak jeste i na roditeljima i na deci. Institucije neće da reaguju. Misle da je to romska tradicija. To ne može da bude deo romske tradicije jer nijedna tradicija ne može da bude kršenje dečijih i ljudskih prava - kaže Jovanović.

Dodaje da ni jedno običajno pravo ne može da bude jače od Ustava i zakona.

- Spomenuću jedan slučaj kad je silovana romska devojčica. Sudija je odbacio tužbu i rekao: "to su ciganska posla" - rekla je za televiziju Kurir Bojana Jovanović.

Kurir.rs