KIKIN ZAKON ZAUSTAVLJA NASILJE NA INTERNETU! Pokrenuta peticija protiv sajberbulinga! SPASIMO MLADE, kazne moraju biti drakonske!
Tragična smrt poznate jutjuberke Kristine Kike Đukić otvorila je pitanje psihološkog zlostavljanja i patološkog maltretiranja pojedinaca na društvenim mrežama, pa je grupa građana na sajtu Peticije.onlajn zatražila donošenje Kikinog zakona, koji bi dodatno regulisao i sankcionisao sve učestalije internet nasilje i sajberbuling!
- Nasilje na internetu, prevashodno nad mladim osobama, decom i osobama koje ostvaruju egzistenciju od proizvodnje sadržaja na društvenim mrežama, poprimilo je ogromne razmere. Epidemija psihopatološkog ponašanja, emotivnog i psihološkog maltretiranja pojedinaca, kao i pretnje fizičkim nasiljem, postali su svakodnevna pojava. Kap koja je prelila čašu je tragična smrt Kike Đukić, koja je podlegla pritiscima svakodnevnog maltretiranja na društvenim mrežama i digla ruku na sebe. Nasilje koje je svakodnevno godinama vršeno nad ovom mladom devojkom, koja je okončala život u 21. godini, ne prestaje ni nakon njene smrti. Poplava komentara i nakon ovog tragičnog događaja, koji se ne mogu drugačije okarakterisati nego kao društvena pshiopatologija, ne prestaju. Poslednji je trenutak da povodom ove epidemije sajber-nasilja društvo i država nešto preduzmu - piše u opisu peticije, koju je dosad potpisalo nekoliko stotina građana.
- Pozivam institucije države, kao i ceo nevladin sektor i NVO da se uključe u ovu akciju i podrže inicijativu za donošenje Kikinog zakona kako bi pokušali da spasemo mlade živote u budućnosti - objašnjava se i dodaje da kazne za sajber-nasilje moraju biti drakonske.
Socijalni psiholog Vesna Tomić kaže za Kurir da podržava sve što će institucionalno da reguliše socijalno-agresivno ponašanje:
- Ne znam kako je uspeo da se akumulira toliki bes kod mladih ljudi. U toj populaciji vlada jedno opšte nezadovoljstvo životom i uslovima, a povrh svega, izloženi su medijskoj promociji negativnih primera. Zaključavanje zbog kovida samo ih je još više vezalo za ekrane. Nije nikada bilo više nasilja i treba podržati sve što će institucionalno regulisati bahatosti društvenog ponašanja.
S druge strane, advokat Denis Bećirić kaže za Kurir da su ovakva dela već pokrivena zakonima, samo je potrebno da se zakon primeni:
- U Krivičnom zakoniku već postoje članovi kojima se mogu sankcionisati ova dela. Treba videti da li postoji potreba za tim da se u postojeće zakone uvedu neki novi članovi, odnosno da se donese nov zakon.
Inače, Kristina Kika Đukić (21) preminula je u noći između 8. i 9. decembra. Iako je još uvek zvanično nepoznat tačan uzrok smrti mlade jutjuberke, veliki deo javnosti je kao glavni razlog navodnog samoubistva naveo sajber buling i vređanje i maltretiranje koje je Kika trpela od jutjubera Bake Praseta i njegovih pratilaca.
Na sajtu "peticije.onlajn" postoji i inicijativa da se Baki Prasetu "zabrani emitovanje na jutjubu zbog vređanja i bulinga nad drugim jutjuberima i ljudima". Ovu peticiju je za nekoliko dana potpisalo preko 25.000 sugrađana.
Kurir.rs/R.Kantar
Bonus video:
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega