Sveti Arhijerejski Sinod Srpske Pravoslavne Crkve, u cilju prevazilaženja problema nastalih u Crkveno-školskoj opštini Svetog Save u Njujorku, doneo je odluku da se ova Crkveno-školska opština i pripadajuća joj parohija privremeno poveri na duhovno staranje i upravljanje Patrijarhu Porfiriju. Nakon ove odluke oglasila se saopštenjem i Istočnoamerička eparhija na čijem je čelu episkop Irinej Dobrijević.

- Njegovo Preosveštenstvo Episkop istočnoamericki Irinej izražava svoju blagodarnost njegovoj Svetosti Patrijarhu srpskom Porfiriju, kao i uvaženim članovima Svetog Arhijerejskog Sinoda Srpske Pravoslavne Crkve što su iskazali očinsku brigu za svoju duhovnu decu gde god bili širom naše dijaspore, a naročito u Njujorku, kako bismo svi zajedno mogli vaspostaviti mir, slogu i iskrenu bratsku ljubav među tamošnjim parohijanima, i time unaprediti izgradnju izgorelog hrama. Dosadašnji rad na hramu i njegovoj zaštiti nagrađen je vrhunskim priznanjem, nagradom "Lusi G. Mozes", 06. maja 2021. godine - poručili su iz Kancelarije Istočnoamericke eparhije u saopštenju na sajtu eparhije, dodajući za kraj: "Da živimo svi u slozi, Sveti Savo ti pomozi!".

Podsetimo, Crkveno školska opština Sveti Sava u Njujorku i njena parohija odlukom Sinoda poverene su na upravljanje patrijarhu Porfiriju. Sinod je naveo da je to učinjeno kako bi se sredilo stanje i prevazišli problemi, uspostavio crkveni poredak i jedinstvo među tamošnjim parohijanima.

Ovoj odluci, kako piše Blic, prethodilo je obraćanje vernika iz Njujorka i navodi da je u ovoj crkvenoj opštini došlo do nenamenskog trošenja novca. Odnosi na relaciji parohijana i tamošnjeg episkopa Irineja (Dobrijevića) kulminirali su i zbog načina na koji se pristupa obnovi Hrama svetog Save na Menhetnu, a posebno novca koji je prikupljen za crkvu koja je izgorela 2016. godine.

Upravljanje crkvenom opštinom u Njujorku i obnova hrama bili su tema i početkom decembra, kada su trojica vladika sa prostora Amerike bili na razgovoru sa patrijarhom i Sinodom u beogradskoj Patrijaršiji.

Vernici su izneli optužbe na račun vladike Irineja da je nezakonito trošio crkveni novac za obnovu hrama, a od patrijarha i Sinoda zatraženo je da se ova opština izuzme iz nadležnosti episkopa i preda na upravljanje patrijarhu. Za SPC i njenu eparhiju dodatni problem bi bio da se pitanje trošenja novca i sukob sa vladikom nađe pred sudom jer je grupa parohijana preko advokata uputila pismo upozorenja vladiki. To po američkom zakonu prethodi tužbi.

Parohijani terete vladiku i to posebno za novac koji su vernici prikupili za obnovu Hrama svetog Save. Crkveni organi, a kako je nezvanično navođeno, navodi Blic, obaviće kontrolu trošenja novca vernika za obnovu hrama kao i zašto su troškovi sa 3,6 miliona dolara, kolika je bila predračunska vrednost, narasli na čak osam miliona dolara.

Nerazumevanje na relaciji vladika-vernici međutim, nisu vezani samo za obnovu hrama u Njujorku već i za postavljanje sveštenstva u pojedinim parohijama.

Srpski hram na Menhtenu, izgrađen je u gotskom stilu pre skoro 170 godina, a u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve je od 1943. godine. Hram je otkupljen od Episkopalne njujorške crkve. Upravo u ovoj crkvi je 1943. godine održan poslednji oproštaj od velikog naučnika Nikole Tesle.

Kurir.rs