SVAKI DRUGI OMLADINAC OD 15 DO 30 GODINA DEPRESIVAN, DOK JE DVE TREĆINE MLADIH ANKSIOZNO: Stručnjaci upozoravaju na OVE POSLEDICE!
Stručnjaci upozoravaju da posledice mogu biti katastrofalne, mogu dovesti do odustajanja od školovanja kod adolescenata, a kod svih do povlačenja u sebe, pa i pomišljanja na suicid
Svaki drugi omladinac u Srbiji od 15 do 30 godina ima simptome umerene ili teške depresije, dok je više od dve trećine mladih anksiozno, pokazalo je istraživanje "Zdravlje mladih - položaj i potrebe mladih u Srbiji" koje je sprovela Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS).
KOMS navodi da predstavlja savez 104 organizacije mladih i za mlade s teritorije Republike Srbije i da je zakonski prepoznat krovni savez mladih u Srbiji. Istraživanje je obuhvatalo odgovore na pitanja kako mladi percipiraju sopstveno zdravlje, iskustva s vakcinacijom i pandemijom koronavirusa, kakve stilove života vode, kao i koliko brinu o svom fizičkom i mentalnom zdravlju.
Psiholog Radmila Vulić Bojović rekla je za Kurir da ovi podaci pokazuju da ćemo posle završetka pandemije koronavirusa imati pandemiju mentalnih bolesti, ukoliko se ništa ne uradi da se to promeni.
- Glavni uzrok ovih podataka je svakako korona i cela situacija s pandemijom, koja traje poprilično dugo. Restrikcije i propisane mere najmanje pogoduju mladima, jer su im skroz poremetile onaj način života koji oni preferiraju - kaže Vulić Bojović.
- Živimo u vremenu koje je veoma složeno, kompleksno, kada su i sadašnjost i budućnost neizvesni i nepredvidivi, pa se živi od danas do sutra. Mladi su svakodnevno izloženi strepnji, ogromnoj količini stresa i straha kako će se snaći u svemu tome, da li će odabrati pravi put i ugoditi očekivanjima starijih.
Posledice će biti katastrofalne, deca mogu da odustanu od školovanja upravo zbog tog pritiska koji im donosi globalna situacija, a samo odustajanje od obrazovanja vodi u dalje socijalne probleme. Vreme je takvo da osoba koja nije školovana nema veliki izbor za odabir profesije kojom želi da se bavi. Ona ističe da je sve veće produbljivanje jaza između generacija, pa stariji često ne razumeju mlade i njihove potrebe.
- Mladi ne razgovaraju sa starijima, čak ne znaju ni na koji način mogu da razgovaraju o problemima s vršnjacima. Ostaju i posledice po mentalno zdravlje, a to podrazumeva sve češće povlačenje u sebe, pa i pomišljanje na suicid.
Kurir.rs/ A. K.
SUTRA SE OTVARA 54,5 KM BRZE SAOBRAĆAJNICE KOJA SPAJA MAČVU I PODRINJE, ŠABAC I LOZNICU Predsednik Vučić: Bez velikih snova nema ni velikih dela