Srbija je potresena smrću dr Ane Čoporde Fišer, anesteziologa u KBC Zvezdara, koja je preminula od kovida pre dva dana, na svoj 41. rođendan. Ana je 141. lekar u Srbiji kog je ubio kovid, a priča o njoj je priča o neviđenoj žrtvi koju je ova žena svesno izabrala lečeći kovid pacijente iako je i sama teško bolesna.

Ana je imala transplantiran bubreg, bila je na imunosupresivnoj terapiji, ali i mimo toga, iako je imala sve razloge da ne radi u crvenoj zoni, što joj niko ne bi zamerio, ona se od početka epidemije borila i za živote kovid pacijenata. Kao i za sve druge, kada je radila i u zelenoj zoni, s nekovid pacijentima.

KORONA UBIJALA I DOKTORE OD 30 GODINA

Ana je 141. doktor koji je od početka epidemije preminuo u Srbiji, pokazuju podaci Sindikata lekara i farmaceuta Srbije (SLFS). Na spisku su svi doktori, kako nam je rečeno u SLFS, za koje su s terena saznavali da su preminuli od kovida. Među njima su brojni lekari koji su radili u crvenim zonama i na drugim mestima lečili kovid i nekovid pacijente. Ima i mladih, poput Nenada Maksimovića (37), Bobana Rajkovića (32) ili Sonje Rakočević (48), čija smrt je takođe potresla Srbiju. Tu su i oni koji su po struci bili lekari ali su bili zaposleni van medicine, oni koji su bili u penziji, a među njima je bilo mnogih angažovanih u privatnoj praksi. Mnogi su bili zdravi ko dren pre nego što ih je kovid snašao, a mnogi su imali i pridružene bolesti i bili starije životne dobi. Ali svima njima je zajedničko - dr ispred imena (mada ima i nekolicina farmaceuta sa ph) i kovid 19.

Iza sebe je ostavila supruga i ćerkicu, koju je rodila zahvaljujući čudu, neumornoj veri i golgoti koju je prošla da bi postala majka. Sama Ana je 2017. pisala o tome kako je uz tešku bolest uspela da postane majka jer je tri godine ranije saznala da mora na dijalizu. Iako su joj doktori rekli da je nemoguće da s takvom bolešću ima potomstvo, vantelesna oplodnja uspela joj je iz trećeg pokušaja. Ali borba je tek počinjala. Morala je da prima dijalizu šest puta nedeljno po pet sati. Trudnoća se odmah iskomplikovala:

ana-7999-1052-700.jpg
Ana Paunković 

- Prvi put su mi punktirali stomak i izvukli tri litra tečnosti, posle 12 sati voda se vratila, a onda opet punktiranje i opet tri litra... Jednom kada je došla sestra kako bih primila dijalizu, devojke sa odeljenja su je pitale: "Izvinite, da li je ova trudnica imala saobraćajnu nesreću?" Tako sam izgledala, kao da me je neko u najmanju ruku tukao - rekla je tada, između ostalog, Ana za časopis Doživeti 100.

Priključili su je i na aparate za disanje, a potom joj i saopštili da mora da prekine trudnoću kako bi sačuvala glavu. Odbila je. Porođaj je krenuo na samom početku osmog meseca, kada se probudila u lokvi krvi!

- Kao anesteziolog nikad u operacionoj sali nisam videla toliko krvarenje. Nikad... Noa je rođena 20 minuta kasnije sa lepom ocenom. Moja beba je bila teška 1.950 g i 44 cm dugačka... Posle nekoliko sati došao je neonatolog da mi kaže da je beba počela lošije da diše i da je morao da je intubira i stavi na aparat za veštačko disanje - pričala je Ana, čija devojčica se oporavila.

Ali sada je ostala bez mame, koja nije štedela sebe za živote drugih...

MNOGO BOLESNIH LEKARA I SESTARA

Dr Tatjana Adžić Vukičević, direktorka kovid bolnice u Batajnici, rekla je za RTS da je trenutno mnogo lekara i sestara zaraženo i da kada bi se slučajnim uzorkom testirali, svaki drugi bi bio zaražen. Dodala je da je u kovid bolnici Batajnica pozitivno na koronavirus bilo 30 mladih medicinara. Navela je da je, po podatku od ponedeljka, u Kliničkom centru Srbije bilo 163 kovid pozitivnih lekara i medicinskih sestara.

Kurir.rs/ J. S. S.