U prethodna 24 sata u Srbiji je na korona virus testiran 31.521 građanin od kojih je 15.352 novozaraženih.

Preminulo je 59 pacijenata.

Na bolničkom lečenju je 3.701 kovid pacijent, 168 više u odnosu na prethodni presek a na respiratorima je 147 osoba, četvoro manje u odnosu na juče objavljene podatke.

Smrtnost trenutno iznosi 0,81 odsto.

U Srbiji je od početka epidemije obradjeno 8.132.088 testova, a prisustvo virusa laboratorijski je potvrdjeno kod 1.677.798 osoba.

screenshot-6.jpg
Foto: Printscreen/covid19.rs

Podsetimo, dan ranije na korona virus testirano je 25.431 građana od kojih je 13.153 bilo novozaraženih. Preminulo je 57 pacijenata, a na respiratorima je bio 151 oboleli.

Omikron soj, nova varijanta korona virusa se mnogo brže širi, odnosno prenosi i to je prirodno, odnosno evolucija virusa je takva da ima tendenciju da se brže širi jer je to u njegovom interesu rekao je za RTS rof. dr Miloš Marković, imunolog sa Instituta za mikrobiologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu.

- Druga važna stvar je izbegavanje imunološkog odgovora. To znači da bez obzira da li se govori o imunološkom odgovoru posle preležane infekcije ili vakcine, postoji izbegavanje, odnosno manja efikasnost imuniteta koji imamo. Ovo ukazuje na to da posle vakcine takođe možemo da se zarazimo - kazao je prof. dr Marković i naglasio da većina ljudi doživljava imunitet kao "sve ili ništa fenomen", te da se onda mnogi pitaju: "Što da se vakcinišem kad mogu da se zarazim?"

Ipak, on ističe da nije sve tako crno-belo jer kad pričamo da možemo da se zarazimo i nakon vakcine.

- Vakcine nešto slabije štite protiv omikrona, ali i dalje izuzetno dobro štite od teških formi bolesti. Moj savet je prilično jasan,da dobijete treću dozu, ako je niste dobili, a ako se neko nije vakcinisao - da se vakciniše. Tu sam prilično jasan i studije potpuno jasno pokazuju da je najbolja opcija da se dobije RNK vakcina - naglasio je prof. dr Marković.

(Kurir.rs)