Lokalne samouprave moraju da obezbede infrastrukturu za sve novoizgrađene kapacitete

Na Kopaoniku više ne sme da se gradi bez ikakvog reda, oštro je poručila ministarka turizma Tatjana Matić povodom pisanja Kurira o prekomernoj neplanskoj gradnji na ovoj planini koju nije pratila izgradnja komunalne infrastrukture, pa je u jeku sezone ovaj turistički centar ostao bez pijaće vode, a izlila se i kanalizacija.

shutterstock-2039036477.jpg
Foto: Shutterstock/Alexey Oblov

Zbog ovih problema mnogi turisti su bili primorani da prevremeno napuste hotelski smeštaj i promene destinaciju za odmor, a ministarka je u jutarnjem programu "Redakcija" na Kurir televiziji juče istakla da Ministarstvo turizma nekoliko godina unazad insistira na donošenju strategijskih planova razvoja turizma za primarne turističke destinacije, među kojima su i Kopaonik i Zlatibor.

Odgovorno planiranje

- Planina treba da ostane planina, a ne da postane grad. Ministarstvo redovno ima sastanke s lokalnim samoupravama u čijoj nadležnosti se i nalazi komunalna infrastruktura. Ona treba da prati izgradnju turističke infrastrukture, a na lokalnoj samoupravi je izdavanje građevinskih dozvola i lokalna gradnja - navela je Matićeva i dodala da Ministarstvo zaštite životne sredine dosta pomaže u ovom pravcu:

0401-ana-paunkovic.jpg
Foto: Ana Paunković

- Na turističkim destinacijama koje se nalaze u nacionalnom parku, kao što je to recimo Kopaonik, ne možete graditi bez ikakvog reda. Sve mora da se uredi i definiše na pravi način kroz donošenje određenih strategijskih planova i kroz uređenje komunalne infrastrukture. To je nadležnost lokanih samouprava, koje moraju da rade svoj posao na adekvatan način.

Ona ističe i da probleme s komunalnom infrastrukturom usled prekomerne gradnje imaju i druge turističke destinacije. - To nije slučaj samo s Kopaonikom već i s manjim turističkim lokacijama, nekim banjama gde lokalne samouprave komunalnu infrastrukturu nisu prilagodile novim hotelima koji imaju razvijene kapacitete. Naše lokalne samouprave koje žele da se bave turizmom moraju da shvate da moraju da ulože u infrastrukturu jer niko od turista neće doći u hotel sa pet zvezdica u kome nema vode.

Podsetimo, povodom problema na Kopaoniku iz JKP "Raška" rečeno je Kuriru da se projekat rekonstrukcije vodovodne mreže nalazi na odobrenju, a da se radi na projektu rekonstrukcije kanalizacione mreže.

Brojke

  • 139,5 odsto veći je broj dolazaka turista u decembru 2021. u odnosu na decembar 2020.
  • 101,2 odsto veći je broj noćenja turista u decembru 2021. u odnosu na decembar 2020.

Nove trafostanice

S druge strane, iz EPS su saopštili za Kurir da Elektrodistribucija Srbije ima u planu izgradnju još dve trafostanice TS 35/10 kV svaka instalisane snage 16 MVA, za napajanje područja Jaram i Vikend naselje.

- Za pouzdano snabdevanje električnom energijom područja Kopaonika, Elektrodistribucija Srbija je izgradila i u 2018. pustila u pogon novu savremenu trafostanicu TS 110/35/10 kV Kopaonik, u koju je ugrađena najsavremenija oprema proizvođača "Simens" sa gasom izolovanim postrojenjima. Ta trafostanica ima tri puta veći kapacitet od dosadašnje potrošnje i zasigurno može u narednih nekoliko decenija da zadovolji potrebe Kopaonika za električnom energijom - navode iz EPS i dodaju:

- Čak i u slučaju iznenadnog ispada te trafostanice (što je malo verovatno, s obzirom na novu i savremenu opremu) ili napojnog dalekovoda DV 110 kV, celokupni konzum Kopaonika se može prenapojiti. Za te potreb, Elektrodistribucija Srbije je izgradila i tokom 2020. pustila u pogon više od 15 km 35 kV kablovskog voda iz pravca Jošaničke Banje.

Kurir.rs/ Aleksandra Kocić