Za razliku od mnogih drugih zemalja, u Srbiji za kupovinu pripejd kartica za mobilne telefone na trafikama nije potrebno pokazati ličnu kartu, tako da državni organi često ne mogu ući u trag prestupnicima

U Srbiji pripejd SIM kartice za mobilne telefone na trafici može da kupi ko i kada poželi bez ikakve obaveze da se identifikuje, što je otvorilo put zloupotrebama te, zahvaljući nepoznatom vlasništvu nad tim karticama, mnogi kriminalci ili oni koji upućuju pretnje i uznemiravaju građane nikad ne budu otkriveni niti kažnjeni za svoja nedela.

Na ovaj problem je još 2013. godine ukazivalo Ministarstvo unutrašnjih poslova, kada je, zbog problema prilikom lociranja kriminalaca, podnelo zvaničan zahtev da građani ne mogu bez lične karte da kupuju telefonske brojeve za mobilni telefon.

Ipak, to nije zaživelo, te svako za 500 dinara na kiosku može da menja kartice kao čarape, što posebno, kako navode sagovornici Kurira, rade narko-dileri, svesni da - ako je protiv njih to osnovni dokaz na sudu - predmeta ni nema.

Bez dokaza

Advokat Nemanja Govedarica za Kurir kaže da su kriminalci prepoznali prednosti pripejd kartica, te ih koriste za izvršenje najtežih krivičnih dela poput ubistava, otmica, iznuda, proizvodnje i prodaje droge, ali i uznemiravanja građana.

nemanja-govedarica-nebojsa-mandic.jpg
Foto: Nebojša Mandić

- Dešava se da ih oni kupuju u velikom broju i menjaju ih svakodnevno. Kako kartice nisu vezane za ličnost prilikom kupovine, a promene se na dnevnom nivou, gotovo je nemoguće da organi uđu u trag počiniocima krivičnih dela čak i ako dobiju naredbu o tajnom nadzoru komunikacije - kaže on i dodaje da je imao takve slučajeve u praksi.

- Imao sam slučajeve da dileri menjaju brojeve i da policija locira broj telefona koji je korišćen prilikom izvršenja krivičnog dela, ali kako kartica s tim brojem ubrzo bude bačena, policija ne može da je poveže sa određenom osobom, te počinilac ostaje zaveden kao N. N. lice. Ako ne uspeju da mu uhvate glas, on kao da nije ni postojao. Jer delo se mora vezati za ličnost. Ako je to ključni dokaz na sudu, sve ostaje na nivou indicija, te samim tim nema ni slučaja. Tužilaštvo u takvim slučajevima i odustaje od krivičnog gonjenja - naveo je Govedarica i dodao:

- Imao sam i slučajeve ozbiljnih pretnji, iliti ugrožavanja bezbednosti. Postojale su indicije o određenoj osobi, ali kako kartica s brojem s kog su pretnje stizale bude uništena posle jednog dana pa ne bude pronađena kod potencijalnog izvršioca krivičnog dela, protiv njega krivični postupak ne može biti ni pokrenut - kaže Govedarica.

Kriminolog: Kupci da se registruju

Kriminolog Dobrivoje Radovanović kaže da bi ideja da se kupci SIM kartica registruju bila pametna.

- To bi mnogo pomoglo. Značilo bi pripadnicima policije da svako ko kupi karticu, uz kupljeni broj telefona, ostavi ime i prezime. Možda bi se neki građani pobunili, ali bi tako bilo manje štete nego sada - kaže on.

foto: Kurir

Bomba u sudu

On navodi i da se ove kartice proteklih nekoliko godina koriste i za upućivanje anonimnih dojava o bombama u državnim ustanovama, naročito sudovima:

- Ako neko dojavi da je bomba u sudu, u takvim situacijama nadležni organi uglavnom uspeju da identifikuju mesto gde je kartica kupljena, ali vrlo retko i onog ko je karticu zloupotrebio. Tako ta osoba često i ne bude uhvaćena.

Na izvol'te

Telefoni za promenu glasa

Naši sagovornici podsećaju da su davnih godina, recimo 1999, građani pri kupovini pripejd kartica morali da prilože ličnu kartu. Tek nekoliko godina kasnije počele su da se prodaju bez tog vida kontrole. Dodaju, međutim, da su sada u slobodnoj prodaji i telefoni koji se koriste uglavnom na kratki period, mali su i jeftini, a imaju opciju promene glasa u muški, ženski, dečji.

Ideja bi čak bila dobra i zbog maloletnika koji više ne bi mogli kartice da kupuju sami, već bi to morati roditelji, te bi se stalo na put i vršnjačkom sajber-nasilju.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova do zaključenja ovog broja nismo dobili odgovore povodom njihove ranije inicijative da za kupovinu pripejd kartice bude neophodna legitimacija ličnom kartom.

Inače, u mnogim zemljama, uključujući i susednu Crnu Goru, pripejd kartice ne mogu da se kupe bez ikakve kontrole i ostavljanja ličnih podataka.

Zemlje u kojima je neophodna legitimacija za kupovinu pripejd kartice

- Crna Gora

- Hrvatska

- Bugarska

- Nemačka

- Italija

- Grčka

Suzana Trajković