Komandant Vojne bolnice na Karaburmi, docent Ivo Udovičić rekao je da je teško govoriti o kraju pandemije kada imate na dnevnom nivou više od 2.800 zaraženih na dnevnom nivou. Ovo je period kada se virus prilagođava nama i mi njemu. Mi smo stekli neku vrstu kolektivnog imuniteta, i uz pomoć vakcinacije smo napravili neki kompromis za miran suživot, rekao je Udovičić.

Krajem janura Vojna bolnica Karaburma je bila puna. Čim otpuste jednog pacijenta, prime drugog. Sredinom februara smanjuje se pritisak na njihovu ustanovu.

Komandant Vojne bolnice na Karaburmi, docent Ivo Udovičić rekao je gostujući u Jutarnjem Dnevniku da je epidemiološka situacija sada povoljnija u njegovoj ustanovi.

"Trenutno se na lečenju u Karaburmi nalazi 52 pacijenta, od toga osam u jedinicama intenzivne nege i uglavnom su to ljudi starije životne dobi. Prosek godina je 75 i svi oni imaju propratne bolesti", naveo je Udovičić.

Prema njegovim rečima, omikron se u mlađoj populaciji ponaša kao virus gripa, tako da mlađe populacije nema u bolnicama, ali se kod starijih ponaša kao delta soj i pogoršava njihovo osnovno zdravstveno stanje.

Apelovao je na sve da sada moramo čuvati stariju populaciju od korona virusa.

"Za zdravstveno osoblje najteži je bio početak pandemije jer se tada ništa nije znalo o virusu, a ni o bolesti, a bili smo svedoci slika iz Italije i Španije i da zdravstveno osoblje strada", naveo je Udovičić.

Kako je istakao, jer u situacijama kada se razboli zdravstveno osoblje onda nema ko da leči.

Kada je reč o pacijentima, najteže je bilo sa delta sojem, kada je umrlo dosta mladih, samo zato što nisu bili vakcinisani.

"U šok sobi od avgusta do Nove godine bilo je više od 40 mladih ljudi, šestoro je umrlo, a niko od njih nije bio vakcinisan", kaže Udovičić.

32424.jpg
Foto: Shutterstock

Istakao je da nas je omikron spasio od nas samih, ono što mi nismo uradili vakcinacijom uradio je omikron, koji se u mlađoj populaciji ponaša kao virus, ali u starijoj ne.

Očekuje da će leto biti mirno, ali da se na jesen očekuje skok broja novozaraženih, kada će biti epidemijskih talasa, ali svakako će stanje biti bolje nego u prethodne dve godine.

"Teško je govoriti o kraju pandemije kada imate na dnevnom nivou više od 2.800 zaraženih. Virus je vrlo intenzivan. Ovo je period kada se virus prilagođava nama i mi njemu. Mi smo stekli neku vrstu kolektivnog imuniteta, i uz pomoć vakcinacije smo napravili neki kompromis za miran suživot.

Pandemija j pokazala ono što se znalo da anesteziologa nema dovoljno, koji su uvek na ivici života i smrti.

(Kurir.rs/RTS)