Navršilo 18 godina od martovskog pogroma tokom kog su Albanci, najpre u Kosovskoj Mitrovici, a potom i u drugim delovima Kosova i Metohije organizovali proterivanje i ubijanje Srba, uništavanje njihove imovine i verskih objekata.

- Srba je na Kosovu i Metohiji 1941. godine bilo 35 odsto, a danas ih ima manje od 4 procenata. Mi ni ne znamo, Srbi nisu izašli na popis, a i taj popis je vrlo sumnjiv. Pogrom je jeziv jer se dogodio u miru. U ratu može nešto da se pravda izvanrednošću situacije ili nemogućnošću kontrole - rekao je istoričar Čedomir Antić u jutarnjem programu Kurir televizije.

111584-220317.00-35-14-03.still003.jpg
Kurir Televizija 

O ovoj temi su u jutarnjem programu govorili i Olivera Budimir koja je izbegla iz Prištine 1999. godine i penzionisani pukovnik vojske Srbije Dušan Šljivančanin.

- Pogrom od 17. marta 2004. godine je pokazao da albanski narod na Kosovu i Metohiji funkcioniše kao pleme. Oko sedam ili osam odsto Albanaca je uzelo učešća u nasilju nad manjinom (Srbima) koji su pali na ispod 5 odsto posle toga. Uništili su 28 crkava. Etnički su očistili četiri grada, šest sela, ubijeno je 27 ljudi. Više od 900 je ranjeno i direktno proterano 4.000. To nasilje je trajalo puna četiri dana - rekao je Antić.

Svoj dom moralo je da napusti više od 4.000 Srba. Zapaljeno je ili teško oštećeno oko hiljadu srpskih kuća, deset srpskih škola, domovi zdravlja, pošte i druge institucije države Srbije.

- Neke od jedinica Unmika i Kfora su i same bile napadnute, neke su se branile, a neke su bežale. Interesantno je da su američka vojska i policija ovde zvala da pitaju kako da se postave kad na njih ide mnoštvo žena i dece, a iza njih pucaju. I savet su prihvatili za razliku od ostalih koji su bežali. Ono što je opominjuće i strašno jeste da je taj pogrom, treba ga zvati pogromom, nastao na osnovu lažnih vesti. Potpuno je besmisleno za ubistvo bilo koga napasti čitav jedan narod. Mi smo imali te situacije 1902, 1914. u Zagrebu i Sarajevu. Znamo da ta deca nisu udavljena u Ibru već da su nesrećom stradali. To nikakve veze sa Srbima nema - rekao je Antić.

111584-220317.00-26-41-19.still001.jpg
Kurir Televizija 

Istoričar smatra da su u pogromu nad srpskim narodom na Kosovu i Metohiji učestvovale "duboka američka država i Nemačka".

- Danas znamo da je sve ovo koordinisalo političko vođstvo kosovskih Albanaca, kakvo god ono bilo, ratno, partijsko ili plemensko, verovatno sva tri odjednom. Mi danas pretpostavljamo da je u svemu tome učestvovala Savezna Republika Nemačka i Sjedinjene Američke Države. Amerika svojom dubokom državom, a Savezna Republika Nemačka na sve načine. I posle toga niko više nije govorio da treba kazniti ljude koji su izvršili pogrom nad Srbima na Kosovu i Metohiji - rekao je Antić.

Takođe je otkrio detalje razgovora sa tadašnjim direktorom kancelarije SAD na KiM nakon pogroma.

111584-220317.00-36-09-20.still001.jpg
Kurir Televizija 

- Meni je lično direktor kancelarije Sjedinjenih Američkih Država na KiM Oberg rekao, a bili smo prisutni gospođa Duška Anastasijević, Ljiljana Smajlović i ja, da Kosovo mora postati nezavisno i da je to jedino rešenje. Bilo je lako spoznati ko je kriv. Samo je pitanje, a nažalost ta istraga nikada neće biti sprovedena, sem istorijska - zaključio je istoričar Čedomor Antić.

Penzionisani pukovnik Vojske Srbije Dušan Šljivančanin istakao je da pogrom Srba sa Kosova i Metohije i dalje traje.

- Pogrom Srba traje i danas. On traje i poslednjih godina, menjaju se samo metode. Opšti cilj je da na prostoru Kosova i Metohije nema Srba da se zatre sve srpsko. Da se uništi sve što bi nekada podsećalo na Srbe - rekao je penzionisani pukovnik Vojske Srbije Dušan Šljivančanin.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj osam za korisnike MTS Iris TV, m:SAT tv, Supernova, BeotelNet, Orion telekom, Pošta NET i Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme m:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

Bonus video:

41:50
USIJANJE 14.10.2021. Izvor: Kurir TV