Prva borbena posluga zauzela je svoja mesta i čekala dalja naređenja. Slika osmatračkog radara pokazivala je vazdušnu situaciju u krugu od 250 kilometara. Nešto oko 23 časa vazdušni prostor nad teritorijom bivše SFRJ ostao je bez ijednog civilnog aviona! - napisao je pukovnik u penziji Slaviša Golubović u svojoj knjizi "Pad noćnog sokola" podsećajući se na 23. mart 1999. godine:

- Saobraćaj svih onih koji su preletali Balkan ustaljenim maršrutama pretvorio se u vidljivo gusto "usmereni tok" kroz Mađarsku, Rumuniju i Bugarasku. Nije bilo dileme, počelo je ili će uskoro početi.

mapa-srbije.jpg
Foto: Prinstcreen

Dan kasnije započela je agresija 19 članica NATO pakta na SR Jugoslaviju. Trajala je punih 78 dana.

U bombradovanju je za 11 nedelja, prema nezvaničnim izvorima, poginulo oko 2.500 civila i oko 1.000 vojnika i policajaca u Srbiji i Crnoj Gori. Bombardovanje SR Jugoslavije okončano je 10. juna, usvajanjem Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, nakon čega je usledilo povlačenje vojske i policije iz južne srpske pokrajine i ulazak međunarodnih vojnih trupa. Prema podacima UNHCR, Kosovo i Metohiju je od dolaska mirovnih snaga napustilo 230.000 Srba i nealbanskog stanovništva.

Kurir.rs

Bonus video:

00:32
Obeležava se 23. godišnjica NATO agresije nad Srbijom Izvor: Kurir televizija