Razlike u manifestovanju respiratornih bolesti trebalo bi da budu potvrđene laboratorijskim ispitivanjem

S prvim danima proleća, u doba pandemije korona virusa, sve je više odraslih, ali i dece koja šmrcaju, kijaju, kašlju, žale se na bol u grlu, glavobolju i oči koje suze.

Grupa navedenih simptoma može da ukaže na prehladu izazvanu sezonskim virusima, ali i na prolećne alergije, bakterijsku infekciju ili, pak, zarazu novim korona virusom.

Kako po simptomima razlikovati o čemu se zapravo radi pre nego što stignete do ambulante?

Pedijatar dr Dejan Jonev za Telegraf.rs navodi razlike u simptomima kod navedenih stanja.

- Alergije se kod dece manifestuju upornim kašljem, kijanjem i svrabom oko očiju – kaže dr Jonev.

dejan-jonev.jpg
Foto: Printscreen

- Virusne infekcije praćene su kašljem i povišenom temperaturom, ali one trenutno nisu toliko česte kao, na primer, bakterijske infekcije.

Najčešća je, kaže naš sagovornik, bakterijska upala grla.

- Simptomi su izrazito visoka temperatura i otežano gutanje, a manja deca odbijaju hranu. Grlo je veoma upaljeno, sa naslagama eksudata. Takođe, u krvnoj slici imamo povećanje leukocita, sa povećanjem granulocita u leukocitarnoj formuli.

Kada je reč o infekciji novim korona virusom, dr Jonev naglašava da jaka malaksalost izdvaja kovid od bolesti izazvanih drugim respiratornim virusima koji su prisutni kod dece u ovo doba godine.

- Pored malaksalosti, deca suspektna na kovid žalila su se i na glavobolju. Temperatura nije bila previsoka, kretala se od 38 do 38,5 i nije trajala dugo. Analiza krvne slike pokazivala je snižene leukocite – navodi naš sagovornik.

Dr Jonev podseća da je u slučaju bilo kakve promene zdravstvenog stanja neophodno uraditi laboratorijsko testiranje kako bi lekar mogao da odredi adekvatnu terapiju.

Kurir.rs/Telegraf