DETALJNI CENOVNIK ZA MATURSKO VEČE: Frizeri i šminkeri poskupeli, ali OVA STAVKA najviše košta! Roditelji se hvataju za glavu!
Šminkeri i frizeri podigli cene, a uz svečanu garderobu, restoran ili hotel priprema tinejdžera za proslavu maturske večeri ide i do 48.300 dinara
Do kraja školske godine ostalo je još nekoliko radnih nedelja, a srednjoškolci završnih razreda će završetak ove životne faze ozvaničiti proslavom maturske večeri. Maturanti i maturantkinje se uveliko spremaju za ovo veče, kao i za defilovanje u svečanim haljinama i odelima.
Međutim, priprema za maturu je nezanemarljiv udar na džep roditelja, koji za jedno veče svršenih maturantkinja treba da izdvoje minimum 30.300 dinara, za maturanta je potrebno barem 19.500 dinara, dok skuplje varijante idu čak i do 48.300 dinara!
I dok se roditelji još uvek nisu opasuljili od cena prolećnih ekskurzija, već ih čeka novi trošak. Ukoliko se maturanti opredele za proslavu mature u restoranu, to će ih koštati oko 2.500 dinara, dok su u hotelima cene i preko 6.000 dinara. Za ekskluzivnija mesta treba izdvojiti nešto više od 8.000 dinara po osobi.
Toaleta i mejkap
Osim troškova restorana, za matursko veče su neizostavne haljine i odela. Roditelji koji imaju maturantkinju moraće da izdvoje u proseku oko 12.000 dinara samo za haljinu, zavisno od modela koji devojka želi da obuče. Pored haljine, tu su i cipele ili sandale, koje koštaju minimum 4.000 dinara, dok ceo izgled naravno upotpunjuju detalji poput torbice, koja košta i preko 5.000 dinara, raznog nakita, ali i neizbežne šminke, nadogradnje trepavica, frizure i manikira.
Za maturantkinje je najvažniji profesionalni mejkap, a za njega valja iskeširati do 3.500 dinara.
Sanja Mišić, profesionalna šminkerka iz Beograda, kaže za Kurir da ona radi po pozivu i sa svojom opremom, tako da je ove sezone morala da podigne cene.
- Cene profesionalne šminke su ove godine malo poskupele, ja sam sa 3.000 podigla na 3.500 dinara. Od ovoga ne može jeftinije, a generalno su cene šminkanja sada oko 50 evra, dok su ranije u proseku bile od 30 do 40 evra. Još kada je mala matura u pitanju, to je zaista veliki izdatak - kaže Mišićeva, dodajući da šminka i frizura zajedno ne mogu proći bez 70-80 evra. Za većim cenama mejkapa ne zaostaju ni cene frizura.
Eleonora Vujičić Popović, frizerka iz jednog novobeogradskog salona, kaže za Kurir da su usluge generalno poskupele, što zbog korone, što zbog uvođenja fiskalnih kasa.
- Poskupeo nam je i materijal za rad, sve, ali i dodatni nameti za kase, zato su i usluge skuplje. Kod nas su svečane frizure od 1.700 do 2.800 dinara - kaže Vujičić Popović.
Sportski luk najjeftiniji
Takođe, maturantkinje su odavno u potrazi i za terminima za manikir i pedikir, a njihove cene se kreću od 1.600 dinara pa naviše. Kozmetičarka Milica Sević kaže da željena dužina noktiju diktira i cenu, a da u nekim kozmetičkim salonima na cenu utiče i dizajn.
- Izlivanje noktiju košta već od 2.000 dinara, dok je gel za prirodne nokte od 1.600. Poskupljenja pred mature nema. Mnogi saloni u ovo vreme čak naprave i darivanje za maturantkinje ili promo popuste.
Međutim, roditelji koji imaju maturanta proći će za nijansu jeftinije. Mogu se nadati da će im za garderobu trebati oko 17.000 dinara plus cena proslave. Muška odela koštaju od 7.000 dinara pa do 20.000.
Ukoliko se mladić odluči za sportsku eleganciju, to može da košta do 10.000 dinara, dok je elegantnija varijanta sa košuljom, cipelama, kaišem i sakoom znatno skuplja i ide do 33.000 dinara.
Kurir.rs/ A. K. - S. T.
Bonus video:
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!