Jovana Božičnik iz Nove Pazove, majka petogodišnjeg dečaka koji ima izuzetno retku mojamoja bolest, tvrdi da je doktorka iz Hitne pomoći Sladenka Gavrilović odbila da primi njeno dete, koje je imalo nesnosne bolove.

- Doktorka Sladenka Gavrilović nas je izbacila iz Hitne pomoći u utorak veče, iako je dete vrištalo od bolova u stomaku, iako smo samo molili za uput u Tiršovu, jer sa izuzetno retkom bolešću mojamoja, usled koje je imao šlog, naš sin je pod stalnim rizikom od moždanog udara, a mi u stalnom strahu. Bilo je oko 19 sati kad smo stigli u Hitnu u agoniji, a dr Gavrilović nas je pitala što smo došli tu i šta ćemo kod nje kad imamo pedijatriju i praktično nas je izbacila. Iako sam joj objasnila da dete ima retku bolest, da je prethodne nedelje za tri dana tri puta bilo u opštoj anesteziji s različitim kontrastima i da je zato važno da što pre stignemo do Beograda, izbacila nas je. Uzgred, nismo bili jedini s decom u tom momentu u Hitnoj, iako je dispanzer i dalje radio. Kad je hitno, svi idu u Hitnu - kaže za Kurir Jovana Božičnik i dodaje da su u dečjem dispanzeru sačekali na red za uput u Tiršovu.

Drama ove porodice, kako kaže Jovana, počela je februara 2020, kada se njihov tada trogodišnji jedinac, kog su dobili iz četvrtog pokušaja vantelesne oplodnje, samo srušio posle temperature od 37 stepeni. Do tada je bio zdravo i normalno dete.

jovana-bozicnik-privatna-arhiva.jpg
Foto: Privatna Arhiva

- Na Institutu za majku i dete ustanovljavaju da je imao razorni moždani udar jer uopšte nije bilo protoka krvi kroz krvne sudove s cele jedne strane mozga. Srećom, posle nekoliko dana dete, koje je bilo oduzeto, stalo je opet na noge i izgledalo normalno. Ali dijagnoza je bila mojamoja bolest, izuzetno retka, koja se leči isključivo operacijom glave, to jest revaskularizacijom te strane mozga - navodi Jovana.

DR SNEŽANA TABAKOVIĆ, DIREKTORKA DZ STARA PAZOVA: UNUTRAŠNJA KONTROLA U TOKU

Dr Snežana Tabaković, direktorka Doma zdravlja Stara Pazova, kojem pripada i Dom zdravlja u Novoj Pazovi, kaže za Kurir da su primili mejl Jovane Božičnik s pritužbama na rad dr Gavrilović.

- Započeli smo proces unutrašnje kontrole - pregledamo medicinsku dokumentaciju, protokole, zdravstveni karton malog pacijenta, i u hitnoj i na pedijatriji. Od dr Gavrilović još nije uzeta izjava, budući da je izašla iz noćne smene i ima dva slobodna dana. Treba videti da li je još neko iz ekipe Hitne pomoći bio uključen, načelnica hitne službe treba da da svoje viđenje, a to će sve potrajati nekoliko dana. Razumem i brigu roditelja i uzrast deteta s tako ozbiljnom dijagnozom, i kao čovek, a posebno kao lekar - navodi dr Tabaković i dodaje:

- Iz elektronskog kartona vidim da su ubeležene četiri posete za dva dana kod nas - u Hitnoj pomoći u tri ujutru u nedelju na ponedeljak, kada je dete dobilo uput za Tiršovu, potom je otac u utorak oko 13 sati dolazio kod pedijatra za doznake, a onda, kako majka kaže, oko 19 su bili u Hitnoj, a već u 19.12 primljeni kod pedijatra, koji je napisao da dete nema znakova vitalne ugroženosti, da je stomak u redu, ali je ipak dao uput za pedijatrijsku bolnicu.

Dr Tabaković kaže i da kada komisija za unutrašnju kontrolu da svoje mišljenje, postoji više opcija ukoliko utvrdi da je bilo stručne greške, profesionalnog propusta ili bilo čega drugog:- U zavisnosti od toga bi išle i moguće mere - opomena, finansijska kazna ili šta već, što ne mogu da prejudiciram, nemamo često primedbe na rad lekara, a i komisija treba da da mišljenje na osnovu dokumentacije i izjava i tek ćemo videti kakvo će biti.

A to je, kako priča dalje, jedino bilo moguće u Cirihu, pa RFZO plaća dijagnostiku u Švajcarskoj u junu 2020, a potom i operaciju u septembru, što je sveukupno koštalo oko 165.000 franaka. Dečak je minule sedmice išao na kontrolu u Cirih, što opet pokriva RFZO, a kako Jovana kaže, košta oko 40.000 franaka.

- U sredu mu je rađena magnetna rezonanca, u četvrtak PET skener, a u petak digitalna angiografija, i sve to u opštoj anesteziji, s različitim kontrastima. Na kontroli je sve bilo u redu, nema napretka bolesti, lekari su prezadovoljni. Ali u subotu je počeo da se žali da ga boli stomak, ništa posebno. Doleteli smo u nedelju i već počinje da se žali na jak bol u stomaku. U noći između nedelje i ponedeljka, oko tri ujutru, odlazimo u Hitnu u Novoj Pazovi, odakle nas upućuju u Tiršovu. Rađene su laboratorijske analize, stomak je bio miran, sve u redu i vratili smo se kući. Povremeno se žalio na manje bolove, ali u utorak predveče kreću jaki, vrišti. Trčimo u u Hitnu oko 19 sati i dešava se to s dr Gavrilović - navodi Jovana.

U Tiršovoj su dečaku, kaže Jovana, radili rendgen stomaka i utvrdili da nije bilo krvarenja.

dom-zdravlja-nova-pazova-printscreen.jpg
Foto: Printskrin

- Svi u Tiršovoj su bili divni, sve analize su bile u redu, a kako je već bilo kasno i nije radio ultrazvuk, rekli su nam da dođemo ujutru ako se bolovi ponove. Ipak smo odmah otišli privatno na ultrazvuk, ispostavilo se da su mu se upalile žlezdice u stomaku koje pritiskaju creva, što nije opasno, ali je jako bolno. Pije lekove protiv bolova i za sada je u redu - kaže Jovana i dodaje da dečak inače pije svakodnevno "aspirin" kako bi se sprečilo zgrušavanje krvi i lek za želudac da bi bolje podneo taj "aspirin".

Kurir je pokušao, preko hitne službe, da stupi u kontakt s dr Gavrilović, rekl su nam da nije tu, a i da niko od njih nije ovlašćen da daje izjave.

ŠTA JE MOJAMOJA (MOYAMOYA) BOLEST

- redak, ali progresivan cerebrovaskularni poremećaj

- javlja se kada su neke arterije mozga sužene, što onemogućava dotok krvi u mozak

- potom se stvara splet krvnih sudova oko onih blokiranih kako bi se nadomestila ta blokada

- ti novoformirani krvni sudovi su mali i slabi i na snimku se pojavljuju kao tzv. oblak dima

- bolest se obično javlja kod dece

- prvi simptomi kod dece su šlog ili tzv. mini-šlogovi

- ostali mogući simptomi: paraliza jedne strane tela, prekid svesti, gubitak moći govora, poremećaj vida

- naučnici veruju da do bolesti dolazi zbog nasleđenih genskih abnormalnosti

- leči se operacijom - revaskularizacijom kojom se uspostavlja protok krvi do dela mozga

- kod dece su najčešće rezultati operacije mnogo bolji nego kod odraslih

- većina pacijenata posle operacije živi normalno

Kurir.rs/J. S. Spasić

Bonus video:

05:16
SRPSKA NAUČNICA POMERA GRANICE LEČENJA: Pronalazi nove metode za lečenje bakterija koje muče sve Izvor: Kurir televizija