OD CENA OPREME ZA PRVOMAJSKI URANAK DIŽE SE KOSA NA GLAVI: Izračunali smo koliko vam treba za ONO OSNOVNO, BEZ HRANE I PIĆA
Za one koji prvi put idu na uranak za Prvi maj, za celokupnu opremu, počev od šatora pa sve do plastičnog pribora, ne računajući obroke i pića, potrebno je od 21.230 do 41.030 dinara
Ukoliko predstojeći Praznik rada želite prvi put da provedete u prirodi i tamo dočekate uranak, a potom roštiljate i uživate u iću i piću, važno je da znate koliko vas košta oprema za sve to.
To su troškovi mimo onih za hranu i piće, a iznose od 21.230 pa do čak 41.030 dinara!
Naime, ako želite da noćite u nekom od izletišta ili u nekoj šumi, potrebno je da se naoružate opremom za kampovanje.
I tu morate imati sve, ako ne želite da se probudite ukočeni, izujedani od insekata i promrzli.
Prva stvar koja vam je potrebna je šator za spavanje koji košta od 3.700 pa čak do 11.500 dinara, zavisno od kvaliteta, brenda i radnje.
Sve za roštilj
Takođe, za ugođaj spavanja kao u krevetu potreban vam je i dušek na naduvavanje čiji je raspon cena od 1.900 do 5.700 dinara. Da biste imali zaštitu od insekata, ali i da biste se ugrejali, jer su noći hladnije u prolećnim danima, neizostavna vam je vreća za spavanje. Ona je deo opreme za kampovanje koji vam treba i za ovu priliku, ali i druge boravke u prirodi, a njena cena je od 1.400 do 5.100 dinara. Uz nju morate imati i ručnu pumpu, čija je cena oko 2.200 dinara.
Ako za potpuni užitak, dok meso cvrči na vatri a vi pijete svoje piće, želite da imate i sklopivu stolicu za kampovanje, za jednu takvu treba da izdvojite između 1.500 do 6.000 dinara. I kad smo kod roštilja, ukoliko nemate od koga da pozajmite rešetku za roštilj, bitno je da znate da nova košta 3.000 dinara, i da uz nju treba obavezno da kupite i žičanu četku za čišćenje posle upotrebe.
Za okretanje mesa sa rešetke potreban vam je pribor, a set od viljuške, lopatice i hvataljke možete naći za 350 dinara. Nikako ne zaboravite na ćumur, koji vam je potreban za vatru. Njegova cena za tri kilograma je 450 dinara, a nije zgoreg da negde u šteku imate hepo kocke koje koštaju 180 dinara, ako vatra neće da se upali.
Poseban račun za jelo
Rashladna torba ili ručni frižider su, kada boravite u prirodi gde vam treba hladno piće, nešto bez čega se danas ne ide na piknik. To vam je novi trošak od 2.600 dinara, ali će vam, kao i sve druge stvari, ostati za neka nova kampovanja i prvomajske uranke.
Kako je u pitanju uranak i noćenje u šumi, računajte da ćete možda morati da usred šume izađete iz svog šatorčića. Za to vam je neophodna dobra baterijska lampa koja vas neće izdati, a cena joj je oko 500 dinara. Takođe, ukoliko ne planirate da buđenje u prirodi započnete s alkoholom, potreban vam je kamperski rešo, koji košta 2.800 dinara, na kom možete skuvati kafu. Tu su i oni sitni troškovi poput, na primer, plastičnog pribora za jednu upotrebu, a setove tanjira, viljušaka i noževa možete za ovu priliku kupiti za 300 dinara.
Ovo su izdaci koji vas očekuju ako se opremate za svoj prvi uranak u prirodi, a svu opremu možete koristiti i narednih godina. Što se troška za meso, salate i piće tiče, tu se morate sami baciti na matematiku, jer znate ko koliko može pojesti i koliko vam je čega od namirnica i pića potrebno.
Suzana Trajković
Bonus video:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore