Manje od 30 odsto pacijenata obolelih od kovida, koji su bili hospitalizovani zbog komplikacija izazvanih bolešću potpuno su se oporavili godinu dana od početka zaraze, iznenađujući su rezultati istraživanja o uticaju produženog kovida na pacijente u Velikoj Britaniji.

Tim naučnika i lekara sa Univerziteta Lester, između ostalog, otkrio je da je stopa oporavka nakon hospitalizacije gora kod žena nego kod muškaraca, a na izglede za poboljšanje zdravlja verovatno negativno utiče i gojaznost, piše Gardijan.

Simptomi koje su pacijenti prijavili godinu dana nakon početne infekcije uključivali su umor, bolove u mišićima, loš san i kratak dah.

stockphototeenwomanwithheadacheholdingherhandtothehead67113133.jpg
Shutterstock 

- Sa više od 750.000 ljudi hospitalizovanih zbog kovida u Velikoj Britaniji u poslednje dve godine, već je jasno iz našeg istraživanja da će posledice ove bolesti biti ogromne - rekla je Rejčel Evans, jedna od vodećih autorki studije.

Tim naučnika i lekara istakao je da rezultati studije ukazuju da sada postoji hitna potreba da se osmisle novi načini borbe i prevencije takozvanog dugog kovida.

- Bez efikasnog lečenja, dugotrajni kovid bi mogao da postane veoma uobičajeno dugoročno stanje - rekao je koautor studije, profesor Kris Brajtling.

Studija, čiji su rezultati predstavljeni u nedelju na Evropskom kongresu kliničke mikrobiologije i infektivnih bolesti (ECCMID) u Lisabonu, uključivala je analizu podataka prikupljenih među više od 2.000 pacijenata iz 39 bolnica britanske Nacionalne zdravstvene službe. Svi su hospitalizovani nakon kovid infekcije.

Naknadna procena njihovog zdravstvenog stanja obavljena je pet meseci kasnije, a zatim ponovo posle godinu dana.

Svakodnevno na posledice preležane korone upozoravaju i naši lekari, a lista postkovid sindroma je sve veća.

Kurir.rs

Bonus video:

00:31
Kina najavila: Šangaj u lokdaunu čak 9 dana zbog korona virusa! Izvor: Kurir televizija