VRAĆAJU LI SE SRBI KUĆI IZ PEČALBE?! Hrana sve skuplja, u Austriji prazni rafovi i frižideri, u Berlinu traže 400 evra za krevet!
Hrana je nikad skuplja, računi rastu, a mnogi sve teže izlaze na kraj i sa kirijom, odnosno ratama za stan. Tako je, recimo, u Austriji ovih dana situacija sve teža, a posebno gastarbajterima.
– Apsurdno visoke cene koje se naplaćuju studentima pokazuju kako je teško stanje na tržištu nekretnina – ukazao je nedavno predsednik AK pokrajine Tirol, Ervin Cangelr.
Drugim rečima, cene soba za studente u Insbruku su drastično skočile. Istraživanje Radničke komore (AK) je pokazalo da je lani – soba u zajedničkom stanu u delu grada Volten – mesečno koštala 950 evra. Poređenja radi, maksimum iz 2020. je 800 evra.
„Frankfurt, stan 80 kvadrata, 10 ljudi u stanu po 300 evra, hrana minimum 350 evra, satnica 10 do 14 evra radiš kao konj, na sve strane se krade, čarape, obuća, zaradiš 1.800 evra potrošiš više od pola i koja je poenta rada tamo. Ja sam se vratio, imam manje troškove, sa svojom sam porodicom“, napisao je jedan čitalac, srpskog porekla.
Drugi je rekao da u Berlinu samo krevet naplate 400 evra, dok je i u Kanadi situacija alarmantna.
„Živim u okolini Toronta, čitam da su u samom Torontu kirije po 2.500 dolara za jednosoban stan, plus troškovi kako oni kažu utilities. Svugde je sve postalo skuplje takva je situacija šta se može. Kome se ne sviđa, može da se vrati, da se preseli u manje gradove po inostranstvu, itd. Kriza je svuda u svetu“, piše jedna čitateljka. Ima i onih koji su, svakako, zadovoljni životom u EU i koji kažu da je „svuda teško s jednom platom“.
„Plaćam 800 evra na periferiji Pariza, plus troškove stana, dođe preko 1.000 evra mesečno; da su normalni – nisu, ali je tako, prihvatiš ili ne“, glasi još jedan komentar.
Hojte piše o praznim rafovima, i iskustvu jednog čitaoca koji je tokom vikenda želeo da u podne obavi svoju ritualnu kupovinu, u prodavnici u Beču, u 11. distriktu Simering.
Međutim, kada je stao ispred frižidera jednog diskonta, imao je šta i da vidi: svo mleko, puter, sir i jogurt su rasprodati. Stajalo je i obaveštenje: „Žao nam je, trenutno nismo u mogućnosti da ponudimo ove artikle“.
A u vezi sa tim, raste cena mleka i mlečnih proizvoda. Zbog rasta troškova za oko 30 odsto – mlekare u Austriji najavljuju preventivnu obustavu isporuke. Druga po veličini mlekara u Austriji „NOeM“, čije je sedište u Badenu, upozorava na rast cena mleka i mlečnih proizvoda. Cena litre sirovog mleka je već porasla za više od 10 centi, što je rast od 30 odsto, saopštio je direktor mlekare, Alfred Berger.
On je najavio i da će njegova mlekara „preventivno obustaviti isporuku određenih proizvoda“. O kojim proizvodima je reč – nije navedeno u saopštenju. Berger ukazuje na nestašicu ambalaže, ali i na manjak kod pripreme voća za voćne jogurte.
– Kod maline je cena porasla za tri do pet puta, ali nema garancije da će roba biti dobijena. To su nove okolnosti za sve – objasnio je i dalje istakao da „ponude često važe svega nekoliko dana“.
Rast cene sirovog mleka za više od 10 centi po litri donosi „NOeM“ mlekari dodatne troškove u visini od 40 miliona evra. Ti troškovi biće preneti na potrošače, a rast cene zavisi od mlečnog proizvoda.
Kurir.rs/ biznis.telegraf.rs
bonus video:
NA ISTOM ZADATKU Vučić ih uċutkao rezultatima, pa potegli ljubitelje stranih para CRTU da vređa! Vlast nazvali ološem i udaraju najniže - NA PREDSEDNIKOVOG SINA