DECU U SRBIJI NAPALE OPASNE BOLESTI: Ovi simptomi tačno pokazuju koje OBOLJENJE JE U PITANJU i kada se javiti LEKARU!
Sumnja se da je stigla i misteriozna bolest jetre, pored koje vrebaju i druga zarazna oboljenja, a direktori škola umiruju nas tvrdnjom da se u vaspitno-obrazovnim ustanovama poštuju epidemiološke mere
Nakon vesti da na Institutu za majku i dete u Beogradu leži devetogodišnji dečak za koga se sumnja da ima akutni hepatitis nepoznatog porekla, odnosno zaraznu bolest koja napada jetru i širi se Evropom, roditelji su uznemireni i zabrinuti za zdravlje svoje dece koja su se nakon prvomajskih praznika vratila u školske klupe.
Da hepatitis nije jedini alarm za strah, pokazuje i upozorenje lekara da u domove zdravlja dolazi mnogo osnovaca i mališana iz vrtića koji imaju ovčije boginje ili simptome gripa, korone, stomačnog virusa.
Pedijatar dr Saša Milićević kaže za Kurir da se i dalje radi na ispitivanju mališana za koga se sumnja da je oboleo od ovog teškog oblika hepatitisa.
- Važno je uvideti da li je izolovan taj adenovirus. Žutica je stara bolest i uglavnom su izazivači virusi A, B, C, D. Ovde je adenovirus koji nije do sada izazivao neke oblike hepatitisa. Sumnja se da je u pitanju mutacija adenovirusa.
Što se tiče ovog oblika hepatitisa, on kod jednog broja pacijenata zahteva transplantaciju jetre, a imamo i do dva fatalna ishoda. Dosta je agresivan i napada jetru. Virus se prenosi kapljičnim putem, te je prevencija u ovom slučaju samo higijena ruku - kaže dr Milićević:
- Najvažnije je što češće pranje ruku kod dece i dezinfekcija. Bitno je uvideti da li dete ima žutilo na beonjačama, da li je stolica bela, a mokraća tamna kao boja piva. Nadajmo se da se infekcija i kod nas neće proširiti, ali treba biti veoma oprezan jer ona sa dece može da pređe i na starije.
On navodi i da deca i roditelji treba da budu oprezni.
- Dosta dece dolazi sa ovčijim boginjama. To jeste infekcija koja prolazi sama od sebe, ali period izolacije treba ispoštovati jer i one u krajnjem slučaju mogu da dovedu do komplikacija. Naravno, ne zaboravimo koronu, grip i stomačni virus, čiji simptomi lako mogu da se pomešaju. Dodatni problem stvara i toplo vreme koje prija ljudima isto kao i virusima.
Milan Krstić, direktor OŠ "Pavle Savić" u beogradskom naselju Mirijevo, kaže za Kurir da sada nema razloga za paniku, ali da u ovakvim uslovima treba biti oprezan.
- Što se tiče škola, dobra stvar je što su na snazi i dalje epidemiološke mere koje su važile i tokom pandemije korone. U školi su postavljene dezobarijere, svaka učionica poseduje alkohol, školske klupe i druge površine se redovno brišu i to radi služba za higijenu.
Maske su ostale kao preporuka. Uvek ima sapuna i tople vode, dezinfekcija i pranje ruku su obavezni. Takođe, još uvek se jednom nedeljno Ministarstvu prosvete šalje izveštaj o zdravstvenom stanju dece. S obzirom na to da je došlo lepo vreme i period izleta i ekskurzija, svako dete koje ide na ekskurziju mora da dostavi podatke o zdravstvenom zdravlju.
Nataša Vasić, direktorka beogradske OŠ "Drinka Pavlović", rekla je za RTS da se škola dezinfikuje i redovno čisti.
- Non-stop imamo sapun, papir, toplu vodu. Imamo i sopstvenu kuhinju, pa je iz tog razloga jako važno da se tu vodi računa. Na mesečnom nivou imamo nadzor sanitarnog inspektora, sve se radi kako treba.
Iz Ministarstva prosvete kažu za Kurir da "škole u slučajevima bolesti i epidemija slede instrukcije medicinske struke i institucija u pogledu mera prevencije i zaštite. Zbog kovida na snazi su još uvek pojačane higijenske mere".
Kurir.rs/ Aleksandra Kocić
Bonus video:
VUČIĆ SE SASTAO SA NOVIM AMBASADOROM GANE: "Ponosni na tradicionalne veze, vidimo vas kao prijatelja i pouzdanog partnera"