RASKOL U PRAVOSLAVLJU: Patrijarh vaseljenski udara na SPC priznanjem makedonske crkve, a namerava i da prizna MIRAŠEVU CRNOGORSKU!
Već je 2018. godine Vartolomej uneo zlu krv priznanjem autokefalnosti ukrajinskoj crkvi, ali nije dobio podršku. Verski analitičar Željko Injac kaže da ni autokefalnost crkve u Makedoniji neće proći, a pogotovo ne u Crnoj Gori, gde SPC ima jako uporište
Nakon što je Sveti sinod Vaseljenske patrijaršije, na čijem je čelu veseljenski patrijarh Vartolomej, doneo odluku da Makedonsku pravoslavnu crkvu - Ohridsku arhiepiskopiju (MPC-OA) prizna za kanonsku crkvu, taj potez je okarakterisan kao ponovni pokušaj raskola unutar pravoslavlja i kao direktan udar na Srpsku pravoslavnu crkvu.
Verski analitičar Željko Injac ističe da je ovde u pitanju puko "zabadanje nosa" vaseljenskog patrijarha tamo gde mu nije mesto.
- To je mešanje u unutrašnje stvari SPC od strane druge pomesne samostalne crkve. U pitanju je čisto uplitanje i ne može se smatrati priznanjem. Ruska i srpska crkva su to pitanje dugo pokušavale da reše, ali se patrijarh vaseljenski taktički umešao zbog toga što je s Makedoncima napravio ili neki dogovor ili je dobio novac. U pitanju je čisto politički potez i marketinški trik i to uoči Arhijerejskog sabora SPC, koji je najavljen za 15. maj - kaže Injac.
Kako navodi, spor traje pola veka i činjenica je da je vreme da se to pitanje reši.
- Ta crkva treba ili da bude vraćena u krilo SPC ili da joj se da autokefalnost. Treće varijante nema. Makedonci to hoće da reše, a jedina adresa im je SPC. Nema smisla da se neko upliće sa strane. Ipak, Makedoncima je jasno da oni mogu da zapale vatru i naprave požar da bi nas tako pritisnuli - kaže Injac i dodaje da im ta taktika ipak neće proći jer SPC neće zaoštravati odnose: - Vaseljenski patrijarh je dobar s Pentagonom i NATO. Neće naša crkva zaoštravati donose, ali ćemo svakako štiti svoje interese.
Potez patrijarha Vartolomeja ocenjuje kao čist pokušaj da se opere nakon što je "zabrljao" u Ukrajini. Naime, vaseljenski patrijarh priznao je autokefalnost, to jest nezavisnost Ukrajinske pravoslavne crkve, ali je usledila oštra reakcija Ruske pravoslavne crkve, a čak je i tadašnji patrijarh srpski Irinej imao aktivnu ulogu u smirivanju situacije.
Injac dodaje da je patrijarh Vartolomej priznao autokefalnost Ukrajinske pravoslavne crkve iako je rekao da se neće mešati.
- Potom je rekao da se neće mešati u situaciju s Makedonijom, pa se umešao. Rekao je da se neće mešati ni u crkvu u Crnoj Gori, ali po svemu sudeći i to će uraditi u nekom trenutku. Crna Gora je sledeća koju će gađati, ali će tamo naići na debeli zid, a to je sam narod. To su oni ljudi koji su bili na litijama, koji su stub crkve i vere i na njih se ne može uticati. Oni će ostati deo Srpske pravoslavne crkve, jer narod tamo nije za raskol, ka što jeste deo naroda u Makedoniji - zaključio je Injac, kategorično navodeći da će nepriznata CPS Miraša Dedejića takva i ostati.
Injac se osvrnuo i na zaštitu naše kulturne baštine u Makedoniji.
- Mi u Makedoniji imamo veliku kulturnu baštinu, kao i na Kosovu. Mi tamo imamo Pravoslavnu ohridsku episkopiju, tamo su hramovi koje su podizali Nemanjići, neke freske su prekrečavane, a pitanje je kako ćemo to rešiti. Sva ta pitanja će biti pokrenuta na saboru, jer sve i da damo makedonskoj crkvi autokefalnost, moramo im tražiti zaštitu naše kulturne baštine - kaže i dodaje da su crkve Makedonci dizali poslednjih dvadesetak godina, a sve ranije su tamo pravili Srbi i Grci, pa i Bugari.
Suzana Trajković
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)