Za 350 odsto je više evidentiranih slučajeva od 2011. do 2020. godine, kaže Vukota Vlahović iz Ministarstva za brigu o porodici i demografiju

Poslednjih 10 godina broj slučajeva nasilja u porodici porastao je sa 8.000 na 36.000, kaže Vukota Vlahović, šef odseka za upravno-nadzorne poslove u oblasti porodično-pravne zaštite u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju.

1103-shutter.jpg
Shutterstock 

- U odnosu na prošlu godinu taj porast nije veliki, ali je u poslednjih 10 godina taj broj nasilja u porodici porastao za čak 350 odsto. Uzroci nasilja u porodici su različiti, od najopštijih, ekonomski razlozi, demografske prilike, uzroci u samoj strukturi ličnosti osoba koje vrše nasilje, u porodičnom funkcionisanju - kaže Vlahović za RTS.

- Centri za socijalni rad, koji su po zakonu dužni da vrše poslove pomoći i podrške porodici kada ulaze u porodicu i obavljaju svoje poslove po bilo kom osnovu, pružaju materijalnu podršku, rade savetodavno sa supružnicima, odlučuju o tome kome treba da se poveri dete, mogu da primete određene indikatore i ponašanja koja predstavljaju rizik od nasilja u porodici i koja su determinisana i naučno zasnovana.

hro--nasilje.jpg
Shutterstock 

On navodi i primere - ako osoba pokazuje strah i verbalizuje da se supružnik ili neki drugi član porodice prema njoj ponaša agresivno, ako je uznemirava verbalno, ako je fizički agresivan.

- Rad centara se kontroliše na nekoliko načina. Prvo po pritužbama građana na postupanje centara za socijalni rad, osim toga, kontrola se može uraditi po službenoj dužnosti ako ima indicija da neki centar ne postupa po standardima stručnog rada - službenici ministarstva mogu da odu na teren i obave kontrolu u vezi sa konkretnom porodicom i konkretnog člana određene porodice.

Nezaštićeni

Deca svedoci i žrtve nasilja

Vukota Vlahović kaže da su u situacijama kada su deca svedoci i ona žrtve nasilja, iako nasilje nije bilo direktno nad njima.

- Ako se desi ubistvo, brigu o deci preuzima centar za socijalni rad - mere alternativnog staranja, ukoliko postoje srodnici, deca se smeštaju kod njih, ako ne, onda u hraniteljsku porodicu - to su deca bez roditeljskog staranja u toj situaciji. Ako je jedan roditelj ubijen, a drugi živ, centar pokreće postupak za lišavanje roditeljskog prava i alternativno se zbrinjavaju deca u drugu porodicu.

Podsetimo, poslednji u nizu događaja je slučaj žene iz Kragujevca, u koju je pucao muž u njihovoj porodičnoj kući. On se nakon bekstva i višečasovnih pregovora predao policiji.

Kurir.rs

Bonus video:

09:54
OVAKO ĆETE PREPOZNATI DA VAM JE DETE PRETRPELO NASILJE! Psihološkinja dala savet svim roditeljima: JEDNA STVAR JE POSEBNO VAŽNA Izvor: Kurir televizija