Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" poslao je zdravstvenim ustanovama Stručno-metodološko uputstvo za nadzor nad majmunskim boginjama, a ono sadrži i Upitnik za ispitivanje slučaja sumnje na ovo zarazno oboljenje.

U uputstvu je opisan sumnjiv slučaj, verovatan, potvrđen i odbačen, kao i postupanje sa osobom kod koje je bolest potvrđena, ali i sa osobama koje su bile sa njom u kontaktu.

VIRUSOLOG ŠEKLER O BOLESTI MAJMUNSKIH BOGINJA: Teško se prenose, smrtnosti je mala, NEMA RAZLOGA ZA PANIKU

Ističe se i da svaki potvrđen slučaj mora da bude izolovan, kao i da jedan potvrđeni slučaj predstavlja epidemiju. Izolacija obolelog se vrši na najbližem infektivnom odeljenju ili bolnici.

screenshot-1.jpg
Foto: Printscreen

Asimptomatski kontakti mogu da nastave rutinske svakodnevne aktivnosti kao što su odlazak na posao i pohađanje škole (to jest karantin nije neophodan), ali ne smeju da napuštaju mesto boravka tokom perioda nadzora. Za decu predškolskog uzrasta preporučuje se privremeno izdvajanje iz kolektiva – vrtić, škole ili drugog...

U Upitniku koji treba popuniti ako se kod nekog sumnja u Srbiji da ima majmunske boginje, neophodno je da se unesu podaci lekara koji je prikupio podatke o pacijentu, podaci o samom pacijentu, datum početka bolesti i kada se javio lekaru, da li je hospitalizovan...

screenshot-2.jpg
Foto: Printscreen

Treba štriklirati i koje simptome pacijent ima, a navedeni su glavobolja, temperatura veća od 38 stepeni, mijalgija, bolovi u leđima, limfadenopatija, astenija, osip.

Treba navesti i da li je pacijent putovao negde i gde, da li je bio u kontaktu sa zaraženom osobom, da li je imao seksualne odnose sa više ili sa nepoznatim partnerom, da li se vakcinisao protiv velikih boginja, i kada je uzorkovan na majmunske boginje.

(Kurir.rs)