OVU GREŠKU RODITELJI UVEK PRAVE! Slikaju decu i kače ih na društvene mreže A EVO GDE TE FOTOGRAFIJE ZAVRŠAVAJU
Čak 79% mladih u Srbiji se informiše preko društvenih mreža, dok je oko 44% mlađih od 25 godina doživelo neprijatnosti na internetu, pokazuju istraživanja CeSID-a. I pored toga, roditelji se danas suočavaju sa nepoznanicama kada je u pitanju prisustvo i ponašanje njihove dece na društvenim mrežama.
Pitaju se da li dete uopšte treba da ima naloge na Instagramu ili TikToku, kako da započnu razgovor sa detetom o ovoj temi, kako da budu podrška, a da ne ograničavaju dete.
Priručniku medijske pismenosti za roditelje, kreiran u okviru programa "Nova pismenost" koji partnerski sprovode Američka agencija za međunarodni razvoj USAID i Propulsion, a u saradnji sa Ministarstvom kulture i informisanja daje odgovore na ova roditeljska pitanja.
Kome deca veruju, a da to nisu roditelji? Koliko su deca, a koliko roditelji svesni opasnosti na internetu? Šta ukoliko dete doživi nasilje na internetu?
Jelena Radović, sociolog i marketing stručnjak, Emina Beković iz kontakt centra "Pametno & bezbedno" i Goran Zarić, menadžer programa "Nova pismenost", odgovorili su na ova, ali i na mnoga druga pitanja. Šta su tačno rekli možete videti na videu ispod:
Kurir rs
Bonus video:
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti