Direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Dejan Carević izjavio je danas da proces reintegracije osuđenih lica ne može da bude sproveden do kraja u kazneno-popravnoj ustanovi, već je veoma bitna vrsta podrške i pomoći koja je osuđenima na raspolaganju po izlasku na slobodu.

Carević je naglasio da se u kazneno-popravnim ustanovama osuđenima tokom pripreme za otpust pruža pomoć pri ostvarivanju prava na obezbeđivanje ličnih dokumenata, zdravstvenu zaštitu, privremeni smeštaj, zaposlenje.

foto-uiks-2.jpg
UIKS 

On je, povodom završetka projekta „Poboljšanje kapaciteta Uprave za izvršenje krivičnih sankcija u oblasti alternativnih sankcija, postpenalne i zdravstvene zaštite“, ocenio da su sistemski osmišljeni programi postpenalnog prihvata jedan od ključnih preduslova uspešne reintegracije osuđenih lica u društvo, ali i sredstvo prevencije povrata.

Carević je rekao da su tokom projekta, sprovedenog uz finansijsku podršku Evropske unije od 1.4 miliona evra, organizovane obuke zaposlenih u službi za tretman, službi za zdravstvenu zaštitu i u povereničim kancelarijama.

„U okviru projekta održani su treninzi za službenike tretmana i poverenike koji će na osnovu stečenih trenerskih veština kasnije da obučavaju svoje kolege za primenu izrađenih programa pripreme za otpust“, rekao je Carević.

On je ukazao da su tokom projekta sprovedeni pilot-projekti u Kazneno-popravnom zavodu u Zabeli i Vaspitno-popravnom domu u Kruševcu tokom kojih su testirani novi programi pripreme za otpust.

foto-uiks-4.jpg
UIKS 

„Međunarodni eksperti su ocenili pilot-projekte kao dobre što otvara vrata za nastavak primene ovih programa i u drugim zavodima“, zaključio je Carević.

Predstavnica Delegacije EU u Beogradu Leoneta Pajer rekla je da je Srbija napredovala u nekoliko oblasti i da očekuje da se nastavi sa širom primenom alternativnih sankcija i unapređenjem postpenalne i zdravstvene zaštite u zatvorima.

(Kurir.rs)