Ukupne štete u državnim šumama Srbije u 2021. godini, iskazane po zapremini drveta, iznose 197.774 m3, od čega na štete nastale od čoveka otpada oko 19.000 m3 (oko 800 hektara), saopštio je Republički zavod za statistiku.

U izveštaju o šteti u šumama za prošlu godinu precizira se da je u državnim šumama bespravno posečeno 19.205 kubika drva, i to najviše ogrevnog lišćara - 11.722 kubika.

Šumokradice su po svemu sudeći najaktivnije u regionu Južne i Istočne Srbije gde je bespravno posečeno 14.380 kubika, dok je u regionu Šumadije i Zapadne Srbije nelegalno oboreno 3.961 kubik drveta.

Zaprećene kazne

Statistički izveštaj ne otkriva krivce za ovo pustošenje državnog šumskog fonda zbog koga štetu trpi kako budžet tako i ekologija zemlje. Ipak, za šumokradice Zakon o šumama, ali i Krivični zakonik predviđaju stroge kazne.

Tako su, prema Zakoniku, za pustošenje šuma ili šumsku krađu zaprećene novčana i kazna zatvora od jedne do tri godine, u zavisnosti od količine oborenog drveta.

KRIVIČNI ZAKONIK

Šumska krađa - Član 275

  • Ko radi krađe obori u šumi, parku ili drvoredu jedno ili više stabala, a količina oborenog drveta je veća od jednog kubnog metra, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
  • Ako je delo iz stava 1. ovog člana učinjeno u nameri da se oboreno drvo proda, ili ako je količina oborenog drveta veća od pet kubnih metara ili ako je delo izvršeno u zaštićenoj šumi, nacionalnom parku ili drugoj šumi sa posebnom namenom, učinilac će se kazniti novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine.

Pustošenje šuma - Član 274

  • Ko protivno propisima ili naredbama nadležnih organa vrši seču ili krčenje šume, ili ko oštećuje stabla ili na drugi način pustoši šume ili obori jedno ili više stabala u parku, drvoredu ili na drugom mestu gde seča nije dozvoljena, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
  • Ko delo iz stava 1. ovog člana izvrši u zaštićenoj šumi, nacionalnom parku ili u drugoj šumi sa posebnom namenom, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.

Prema Zakonu o šumama, međutim, kazne za bespravnu seču šume su od 10.000 do 3.000.000 dinara, u zavisnosti od toga da li šumu seče fizičko lice, preduzetnik ili pravno lice.

Nepogode, požari i insekti

Državna statistika ipak otkriva da srpskim šumama veću štetu od bespravne seče pričinjavaju elementarne nepogode, požari, insekti i biljne bolesti.

Tako su vetar, kiša, grad i sneg oštetili 120.000 m3 drveta, što iznosi oko 61% od ukupnih šteta nastalih u državnim šumama.

pozar-u-rusiji.jpg
Foto: Maxim Slutsky / TASS / Profimedia

U 2021. godini evidentirano je 34 požara u državnim šumama, pri čemu je oštećena zapremina drveta od 3.360 m3. Oštećena zapremina drveta u šumama na koje postoji pravo svojine iznosi 6.739 m3.

Štete od biljnih bolesti u državnim šumama u 2021. godini iznose oko 45.000 m3, dok su insekti oštetili 10.288 kubika državnog drveća.

Kurir.rs